15 yıl içinde prediyabetten diyabete geçiş oranları: Retrospektif kohort çalışması
The progression rate of prediabetes to Diabetes mellituswithin a 15 years: Retrospective cohort study
- Tez No: 876428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM NEMMEZİ KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Glisemik parametrelerin normalin üzerinde seyrettiği ancak diyabet eşiğinin altında olduğu ara hiperglisemi durumu 'Prediyabet' olarak tanımlanmaktadır. Diyabet riskini artırması, diyabete benzer mikro-makro komplikasyonlara yol açması, koruyucu müdahalelere olanak sağlaması ve yaşam tarzı önerileriyle dahi geri döndürülebilir bir ara evre olarak değerlendirilebilmesi nedeniyle aile hekimlerinin odağında yer alan sorunlardan biridir. Çalışmamızda; bireylerin beş, on, on beş yıllık periyotlarda prediyabetten diyabete dönme insidanslarının belirlenmesi, normoglisemik bireyler ile karşılaştırılması ve progresyon ile ilişkili risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Retrospektif kohort tarzında dizayn edilen çalışmamıza, 2008 yılında hastanemize herhangi bir sebeple başvuran ve kan tetkiki veren 30-45 yaş aralığındaki 306 prediyabetik (PDM) ve 306 normoglisemik (NGM) birey dahil edildi. Tüm katılımcılara diyabetin risk faktörlerini ve sosyodemografik verileri içeren anket formları yüz yüze görüşme tekniği aracılığıyla uygulandı. Dosya kayıtlarından açlık plazma glukozları (APG) ve glikolize hemoglobin A1C (HBA1C) değerleri, diyabet tanı yaşları kaydedildi. Ardından katılımcıların boy-kilo ölçümleri yapılarak beden kitle indeksleri (BKİ), bel/boy ve bel/kalça oranları hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The condition where glycemic parameters are above normal but below the diabetes threshold is defined as 'Prediabetes.' It is one of the issues that family physicians focus on because it increases the risk of diabetes, leads to micro-macro complications similar to diabetes, allows for preventive interventions, and can be considered a reversible intermediate stage with lifestyle recommendations. In our study, it is aimed to determine the incidence of individuals transitioning from prediabetes to diabetes over five, ten, and fifteen-year periods, to compare them with normoglycemic individuals, and to investigate the risk factors associated with progression. In our study, designed as a retrospective cohort study, 306 prediabetic (PDM) and 306 normoglycemic (NGM) individuals aged between 30 and 45 who visited our hospital for any reason and had blood tests in 2008 were included. All participants were administered questionnaire forms that included risk factors for diabetes and sociodemographic data through face-to-face interviews. Fasting plasma glucose (FPG) and glycated hemoglobin A1C (HBA1C) values, as well as the ages at which diabetes was diagnosed, were recorded from file records. Subsequently, participants' height and weight measurements were taken to calculate their body mass index (BMI), waist/height, and waist/hip ratios.