A comparative study on Poly-Si thin film solar cell characterization validated by machine learning
Makine öğrenimi ile doğrulanan Poly-Si ince film güneş pili karakterizasyonu üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 876427
  2. Yazar: ŞEYMANUR SELVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DOĞAN, DR. CEM AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, elektron ışını buharlaştırma yöntemiyle epitaksiyel olarak büyütülmüş Poly-Si ince film güneş pillerinin yapısal ve elektriksel karakterizasyonu makine öğrenme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Si ince filmler, referans olarak farklı kristalografik oryantasyonlara ((100), (111)) sahip Mono-Si levhalar ve Alüminyum Kaynaklı Katman Değişimi işlemi ile oluşturulan cam üzerinde hazırlanan polikristal-Si tohum katmanları üzerine büyütülmüştür. Bu işlem sırasında cam üzerinde oluşan Si çekirdekleri büyüyerek farklı kristalografik yönelimlerde ((100), (111), (110)) Si taneleri oluşturmaktır. Büyütme sırasında, hem Monokristal-Si hem de Polikristal-Si ince film güneş pilleri, 450 °C ile 700 °C arasında değişen alttaş sıcaklıkları ve 40 nm/min ile 475 nm/min arasında değişen Si büyütme hızları gibi çeşitli parametreler altında büyütülmüştür ve bunların yapısal ve elektriksel özelliklere etkileri araştırılmıştır. Bu işlem, tüm numuneler için birleşik yapısal ve elektriksel özelliklerin yanı sıra Akım-Gerilim ölçümlerini içeren önemli bir veri seti ortaya çıkarmıştır. Makine öğrenmesi çalışması kapsamında Kısa Devre Akım Yoğunluğu (JSC), Açık Devre Gerilimi (VOC), Fill Faktörü (FF), Verim (η), Paralel Direnç (RP) ve Seri Direnç (RS) gibi temel parametrelerden kullanılmıştır. Hem Monokristal-Si, hem de Polikristal-Si katmanlarının özellikleri ve farklı büyüme koşullarının etkileri yansıtılarak veriler sınıflandırılmıştır. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Elektron Geri Saçılım Kırınımı (EBSD) görüntülerini analiz etmek için yenilikçi bir görüntü algılama yöntemi uygulandı; bu yöntem, geleneksel manuel yöntemlere kıyasla hata oranlarını önemli ölçüde azalttı ve Si taneciklerinin kristalografik yönelimine ilişkin yeni bilgiler sağladı. Bulgularımız, gelişmiş karakterizasyon doğruluğuna ve güneş pili performansındaki potansiyel iyileştirmelere işaret ederek, makine öğrenimini güneş pili üretim süreçlerine entegre etmenin faydalarını göstermektedir. Bu gelişmeler, sürdürülebilir enerji uygulamaları için önemli faydalar sunan, daha uygun maliyetli ve verimli güneş pili teknolojilerine yol açabilir.
Özet (Çeviri)
This study explored the advanced structural and electrical characterization of Poly-Si thin film solar cells, epitaxially grown using the electron beam evaporation method at low substrate temperatures and under moderately high vacuum conditions. We employed machine learning techniques to analyze a significant dataset, which includes structural, electrical properties, and I-V curve measurements of films deposited on Mono-Si ((100), (111)) wafers and Poly-Si seed layers prepared on glass via the Aluminum-Induced Layer Exchange (ALILE) process. During this process, the Si nuclei formed on the glass grew and formed Si grains in different crystallographic orientations ((100), (111),(110)). Therefore, samples of Mono-Si wafers with different crystal orientations have been used as references. The films were grown across a range of substrate temperatures (450 °C to 700 °C) and Si deposition rates (40 nm/min to 475 nm/min), to evaluate their impact on key performance metrics such as Short Circuit Current density (JSC), Open Circuit Voltage (VOC), Fill Factor (FF), Efficiency (η), Parallel Resistance (RP), and Series Resistance (RS). An innovative image detection method was applied to analyze Scanning Electron Microscopy (SEM) and Electron Backscatter Diffraction (EBSD) images, which significantly reduced the error rates compared to traditional manual methods and provided new insights into the crystallographic orientation of Si grains. Our findings indicate improved characterization accuracy and potential enhancements in solar cell performance, highlighting the benefits of integrating machine learning into solar cell production processes. These advancements could lead to more cost-effective and efficient solar cell technologies, offering substantial benefits for sustainable energy applications.