Sagittal yönde farklı kraniyofasiyal iskeletsel yapıya sahip bireylerde alt keser inklinasyonu ve simfiz morfolojisinin incelenmesi
Mandibular symphysis morphology and lower incisor angulation in different anteroposterior jaw relationships wi̇th normodivergent skeletal growth pattern
  1. Tez No: 876441
  2. Yazar: MAHİR YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KÜÇÜKKARACA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; iskeletsel olarak sagittal yönde sınıf I, sınıf II ve sınıf III ilişkiye sahip hastalarda alt keser diş inklinasyonlarının karşılaştırılması ve alt keser dişlerin inklinasyonlarındaki farklılıkların mandibular simfiz morfolojisi üzerindeki etkisinin lateral sefalometrik radyografiler üzerinde incelenmesidir. Çalışmamızın materyalini Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'nda tedavi görmüş hastalardan tedavi başında alınan dijital sefalometrik radyografiler oluşturmuştur. Hastalar Sınıf I, Sınıf II, Sınıf III olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Çalışmamıza aynı etnik kökene sahip, benzer yaş grubundan ve vertikal yönde çene gelişimleri normodiverjan olan hastalar dahil edilmiştir. Simfiz morfolojisini incelemek için yapılan farklı doğrusal ve açısal ölçümler İmageJ programı ile yapılmıştır. Çalışmada üç grubun istatistiksel karşılaştırması One-way ANOVA, Tukey çoklu karşılaştırma testi, Kruskal-Wallis H Testi ve Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson ve Spearman Korelasyon Analizleri kullanılmıştır. Bütün istatistiksel analizlerde istatistiksel önemlilik seviyesi olarak p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the lower incisor inclinations of patients with skeletal sagittal class I, class II and class III relationships and to investigate the effects of differences in the lower incisor inclinations of MS morphology on lateral cephalometric radiographs. The material of our study consisted of digital cephalometric radiographs taken at the beginning of treatment of patients treated at Ankara Yıldırım Beyazıt University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. The patients were divided into 3 groups as follows: Class I, Class II and Class III. Patients of the same ethnicity, similar age group and normal skeletal growth pattern were included in our study. Various linear and angular measurements to study symphyseal morphology were performed using ImageJ. Statistical comparisons of the three groups in the study were made using one-way ANOVA, Tukey multiple comparison test, Kruskal-Wallis H test and Mann-Whitney U test with Bonferroni correction. Pearson and Spearman correlation analyses were used to examine relationships between variables. In all statistical analyses (p0.05).