A pilot study: Exploration of individuals' attitudes towards artificial intelligence-based psychotherapy in the perspective of their attitudes towards receiving psychological help and big five personality factors
Bir pilot çalışma: Bireylerin yapay zeka tabanlı psikoterapiye ilişkin tutumlarının psikolojik yardım almaya ilişkin tutumları ve büyük-beşli kişilik faktörleri perspektifinde incelenmesi
  1. Tez No: 876454
  2. Yazar: ZEYNEP DENİZTOKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ERPOLAT TAŞABAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, yapay zekâ temelli psikoterapiye yönelik tutumu ve bunun Beş Büyük boyut kapsamındaki kişilik faktörleriyle ve profesyonel psikolojik yardım aramaya yönelik tutumla nasıl ilişkili olduğunu ve bunlardan nasıl etkilendiğini araştırıyor. Bu nicel çalışma, Yapay Zekâ Temelli Psikoterapiye Yönelik Tutumu ölçeği (ATAIP), Profesyonel Psikolojik Yardım Aramaya Yönelik Tutum – Kısa Form (ATSPPH-SF) ve Kişilik Ölçeği (BFI-2) olmak üzere üç envanter ve demografik bilgi formu aracılığıyla veri toplamayı amaçlamıştır. Örneklem 184 katılımcıdan oluşuyordu: 138'i kadın (%75) ve 46'sı erkek (%25). T-testi, ANOVA, Pearson korelasyonu, çoklu regresyon ve lojistik regresyon analizleri uygulandı. Sonuçlar demografik faktörlerin katılımcıların tutumlarını etkilemediğini ortaya çıkardı. Bununla birlikte, BFI-2'nin Saygılı Olma ve Yaratıcı Hayal Gücü alt boyutları, profesyonel psikolojik yardım aramaya yönelik tutumun yordayıcılarıydı. Bu çalışma, psikoloji alanında oldukça yerleşmiş ve yaygın olarak kullanılan kişilik teorilerini kullanarak, insanların yeni ve alışılmadık bir kavrama yönelik tutumlarını araştırarak, literatürde daha önce kullanılmamış bir konuyu ve metodolojiyi kapsamaktadır. Potansiyel danışanların, insan ruh sağlığı profesyonelleriyle birlikte kullanılan yapay zekâ tabanlı bir psikoterapi sistemine (hibrit yaklaşım) karşı tutumunu ölçmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores attitude towards AI-based psychotherapy and how it relates to and is influenced by personality factors within the Big Five dimensions and by attitude towards seeking professional psychological help. This quantitative study aimed to collect data through three inventories — the Attitude Towards AI-based Psychotherapy (ATAIP), Attitude Towards Seeking Professional Psychological Help – Short Form (ATSPPH-SF), and the Big Five Inventory – 2 (BFI-2) — and a demographic information form. The sample consisted of 184 participants: 138 females (75%) and 46 males (25%). T-test, ANOVA, Pearson's correlation, multiple regression, and logistic regression analyses were applied. The results revealed that demographic factors did not influence the attitudes of participants. However, the Respectfulness and Creative Imagination facets of the BFI-2 were predictors of attitude toward seeking professional psychological help. The current study covers a topic and methodology which has not been used in the literature before by exploring people's attitudes toward a new and uncommon concept using highly established and widely used personality theories in the field of psychology. Further research is needed to measure the attitude of potential clients toward an AI-based psychotherapy system used in tandem with human mental health professionals (hybrid approach).