An overview of low medium and high interaction honeypots in securing wireless sensor networks
Kablosuz sensör ağlarının güvenliğinde düşük orta ve yüksek etkileşimli bal küçüklerine genel bakış
- Tez No: 876453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kablosuz Sensör Ağları (WSN'ler), çevresel izleme, sağlık hizmetleri ve endüstriyel otomasyon gibi çeşitli uygulamalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ancak WSN'lerin yaygın şekilde konuşlandırılması, bu ağların çok çeşitli saldırılara karşı savunmasız olması nedeniyle güvenlikleriyle ilgili endişeleri artırdı. WSN'lerde siber güvenlik, verilerin gizliliğinin, bütünlüğünün ve kullanılabilirliğinin korunmasının yanı sıra düğümler arasındaki iletişimin doğruluğunun sağlanmasını içerir.WSN güvenliğindeki en önemli zorluklardan biri, düşük işlem gücü gibi sensör düğümlerinin sınırlı kaynaklarıdır. , hafıza ve enerji. Sonuç olarak, geleneksel güvenlik çözümleri WSN'ler için uygun olmayabilir ve saldırılara karşı etkili koruma sağlamak için yeni hafif güvenlik mekanizmaları geliştirilmelidir. WSN'lerin güvenliğini artırmak için şifreleme, kimlik doğrulama, erişim kontrolü, izinsiz giriş dahil olmak üzere çeşitli teknikler önerilmiştir. algılama ve güvenli yönlendirme protokolleri. Bu teknikler ağa yetkisiz erişimi önlemeyi, saldırıları tespit edip bunlara yanıt vermeyi ve veri aktarımının gizliliğini sağlamayı amaçlar. Bu nedenle, bu belge WSN'ye yönelik güvenlik risklerinin kapsamlı bir incelemesinin yanı sıra önleme, tespit etme ve hafifletmeye yönelik çözümler sunmaktadır. bu tür saldırılar. İlgili savunma mekanizmaları, bu saldırıların mekaniğine aşina olarak, güvenli bir IoT genişlemesinin ve yaygın bilginin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bu araştırmanın amacı, güvenlik sorunlarının kablosuz ağ ağları üzerindeki etkisini IoT ve dolayısıyla uygulamaları perspektifinden tartışmak ve göstermektir. Bu iş için gerçekleştirilen çalışmada bu gereksinimlere yönelik ilgili saldırı ve tehditlerin açıklamasına da yer verildi.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks (WSNs) are increasingly being used in a variety of applications such as environmental monitoring, healthcare, and industrial automation. However, the widespread deployment of WSNs has raised concerns about their security, as these networks are vulnerable to a wide range of attacks. Cybersecurity in WSNs involves protecting the confidentiality, integrity, and availability of data, as well as ensuring the authenticity of the communication between the nodes.One of the key challenges in WSN security is the limited resources of the sensor nodes, such as low processing power, memory, and energy. As a result, traditional security solutions may not be suitable for WSNs, and new lightweight security mechanisms must be developed to provide efficient protection against attacks.Several techniques have been proposed to enhance the security of WSNs, including encryption, authentication, access control, intrusion detection, and secure routing protocols. These techniques aim to prevent unauthorized access to the network, detect and respond to attacks, and ensure the privacy of data transmission.Therefore, this paper provides a comprehensive examination of security risks against WSN , as well as solutions for preventing, detecting, and mitigating such attacks. By being familiar with the mechanics of these attacks, the relevant defense mechanisms can aid in the development of a secure IoT expansion and widespread knowledge. The goal of this research is to discuss and show the impact of security issues on WSNs from the perspective of IoT and thus its applications. A description of relevant attacks and threats against these requirements was also included in the study performed for this work.