Gelişimsel kalça displazisi hastalarında kapalı redüksiyon pelvipedal alçı tedavisinde pelvis AP grafisine modifiye edilmiş gap indeksin tedavi başarısına etkisi
Effect of the modified gap index on treatment success in closed reduction pelvipedal cast treatment with pelvis AP x-ray in patients with developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 876471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GELİŞİMSEL KALÇA DİSPLAZİSİ HASTALARINDA KAPALI REDÜKSİYON PELVİPEDAL ALÇI TEDAVİSİNDE PELVİS AP GRAFİSİNE MODİFİYE EDİLMİŞ GAP İNDEKSİN TEDAVİ BAŞARISINA ETKİSİ (Tıpta Uzmanlık Tezi) Dr. Galip AYDIN KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ TEMMUZ 2024 ÖZET Amaç: Bu çalışmada, radius kırıklarında alçı başarısızlığını tahmin etmede kullanılan GAP indeks oranının, gelişimsel kalça displazisi (GKD) kapalı redüksiyon pelvipedal alçılama uygulamalarında tedavi başarısını artırmadaki potansiyel gücü değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu Başkanlığından 06.05.2024 tarih, 2024/13 oturum no ve 06 sayılı etik kurul onayı (EK-1) alındıktan sonra başlanmıştır. Retrospektif (2018-2022 yılları arası) tanımlayıcı çalışmadır. Metodolojik olarak nüks olan ve nüks olmayan şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 53 kız hasta dahil edilmiştir. Toplamda 76 eklem değerlendirilmiştir. Hastaların ameliyat yaşı 8,74±2,77 (6-15) ay olarak saptanmıştır. Nüks olan ve olmayan gruplar arasında preop asetabular indeks (p=0,001), 1. Ay asetabular indeks (p=0,001), 3. Ay asetabular indeks (p=0,001) ve 6. Ay asetabular indeks (p=0,001) parametreleri yönünden anlamlı fark saptanmıştır. Her iki grupta da asetabular indeksin zaman içinde (preop-6.ay) azalması istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır. Ancak gruplar arasında Alçı alçı mesafesi, Asetabulum alçı mesafesi, Cilt cilt mesafesi, Cilt alçı mesafesi, Cilt alçı mesafesi (kontralateral), 2 cilt alçı toplamı, Gap indeks, 2 cat/ccm, aam/ccm ve gi*cam/ccm ölçüm parametreleri yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuçlar: Çalışmamızda kapalı redüksiyon pelvipedal alçı uygulanan GKD hastalarının klinik ve radyolojik sonuçları asetabuler indeksin tedavi başarısında belirleyici etkenlerden birisi olduğunu saptanmıştır. Ancak nüks açısından modifiye gap indeks ve diğer ölçüm parametreleri yönünden istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Çalışmamızda kullanılan değerlerde referans kısıtlı olup öncü çalışma olarak literatüre kazandırılmıştır. Anahtar Kelimeler : GAP indeksi, Gelişimsel kalça displazisi, Kapalı redüksiyon pelvipedal alçı, Cilt alçı mesafesi Sayfa Adedi : 72 Danışman : Doç. Dr. Mustafa Abdullah ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
EFFECT OF THE MODIFIED GAP INDEX ON TREATMENT SUCCESS IN CLOSED REDUCTION PELVIPEDAL CAST TREATMENT WITH PELVIS AP X-RAY IN PATIENTS WITH DEVELOPMENTAL DYSPLASIA OF THE HIP (Medical Specialization Thesis) Dr. Galip AYDIN KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM UNIVERSITY FACULTY OF MEDICINE JULY 2024 ABSTRACT Aim: This study aims to evaluate the potential of the GAP index ratio, used to predict cast failure in radius fractures, in increasing treatment success in closed reduction pelvipedal casting applications for developmental dysplasia of the hip (DDH). Material and Methods: The study was initiated after obtaining ethical approval from the Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Research Ethics Committee, dated 06.05.2024, session number 2024/13, decision number 06 (Appendix-1). It is a retrospective descriptive study (between 2018-2022). Methodologically, patients were divided into two groups as recurrent and non-recurrent. Results: Fifty-three female patients were included in the study, with a total of 76 joints evaluated. The average age of patients at the time of surgery was 8.74±2.77 months (ranging from 6 to 15 months). A significant difference was found between the recurrent and non-recurrent groups regarding preoperative acetabular index (p=0.001), 1-month acetabular index (p=0.001), 3-month acetabular index (p=0.001), and 6-month acetabular index (p=0.001). The reduction in acetabular index over time (preop-6 months) was statistically significant in both groups. However, there was no statistically significant difference between the groups in terms of Cast to Cast distance, Acetabulum to Cast distance, Skin to Skin distance, Skin to Cast distance, Contralateral Skin to Cast distance, Sum of 2 Skin to Cast, Gap index, Ratio of the sum of the skin to cast distance to the skin to skin distance (cat/ccm), Ratio of cast-to-cast distance to skin-to-skin distance (aam/ccm), and distance from skin to cast divide distance from skin to skin and the which multiply gap index (gi*cam/ccm) measurement parameters (p>0.05). Conclusion: In our study, the clinical and radiological outcomes of DDH patients undergoing closed reduction pelvipedal casting showed that the acetabular index is one of the determining factors for treatment success. However, no statistically significant difference was found in terms of modified gap index and other measurement parameters concerning recurrence. The values used in our study are limited in references and have been introduced to the literature as a pioneering study. Keywords : GAP index, Developmental dysplasia of the hip, Closed reduction pelvipedal cast, Skin to cast distance Page Count : 72 Advisor : Assoc. Prof. Dr. Mustafa Abdullah ÖZDEMİR