Kardiyopulmoner bypass süresi uzamış kardiyak cerrahilerde postoperatif akut böbrek hasarının erken tespitinde doppler renal rezistif indeksin etkinliği
Effectiveness of doppler renal resistive index in early detection of postoperative acute kidney injury in prolonged cardiopulmonary bypass cardiac surgeries
- Tez No: 876472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Uzamış kardiyopulmoner bypass (KBP) süresi kardiyak cerrahi ilişkili akut böbrek hasarı (KCİ-ABH) için bağımsız bir risk faktörüdür. Çalışmamızın birincil amacı, renal doppler ultrasonografi (USG) ile preoperatif/postoperatifrenal rezistif indeks (RRİ)'in ABH'nin erken öngürülmesindeki yerinin araştırılmasıdır. İkincil amacımız; ABH'ye neden olabilecek peroperatif parametrelerin değerlendirilmesi, yoğun bakım ünitesi (YBÜ)/hastane yatış süresi ve 30 günlük mortalitenin belirlenmesidir. Gereç ve yöntem: Prospektif, gözlemsel, kesitsel çalışmamıza genel anestezi altında KBP (>70 dk) ve aortik krossklemp (AKK) (>60dk) süresi uzamış elektif kardiyak cerrahiler, >18 yaş, preoperatif akut/kronik renal yetmezliği olmayan ve preoperatif/postoperatif RRİ ölçülen hastalar dahil edildi. Demografik veriler, komorbiditeler, kullanılan ilaçlar, preoperatif ejeksiyon fraksiyonu, giriş hematokriti (HCT) ve bazal serum kreatinin (sKr), operasyon tipi, preoperatif RRİ kaydedildi. İntraoperatif operasyon ve KPB/AKK süresi, kan ürünleri transfüzyonu, idrar çıkışı, kanama miktarı, sıvı balansı, vazopressör/inotropik ajan ve diüretik kullanımı, komplikasyonlar kaydedildi. Postoperatif ilk saatte aynı radyoloji uzmanı tarafından RRİ ölçümü yapıldı. İdrar çıkışı ve sıvı balansı, vazopressör/inotropik ajan ihtiyacı, diüretik kullanımı, sKr, HCT düzeyi ve kan ürünleri transfüzyonu postoperatif 3 gün boyunca kaydedildi. KDIGO kılavuzuna göre KCİ-ABH gelişmeyenler Grup 1 (n:64), gelişenler Grup 2 (n:26) olarak 2 gruba ayrıldı. Grup 2'de böbrek yetmezliği evresi, süresi (akut/kronik) ve RRT kaydedildi. YBÜ ve hastane kalış süresi, postoperatif komplikasyonlar ve 30 günlük mortalite kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Prolonged cardiopulmonary bypass (CPBP) duration is an independent risk factor for cardiac surgery-related acute kidney injury (CSA-AKI). The primary aim of our study was to investigate the role of renal doppler ultrasonography (USG) and preoperative/postoperative renal resistive index (RRI) in the early prediction of AKI. Our secondary aim is to evaluate perioperative parameters that may cause AKI, to determine the duration of intensive care unit (ICU)/hospitalization and 30-day mortality. Materials and methods: Our prospective, observational, cross-sectional study included patients with elective cardiac surgery under general anesthesia with prolonged CRP (>70 min) and aortic cross-clamp (ACC) (>60 min), >18 years of age, without preoperative acute/chronic renal failure, and with preoperative/postoperative RRI measurements. Demographic data, comorbidities, medications, preoperative ejection fraction, admission hematocrit (HCT) and baseline serum creatinine (sCr), type of operation, and preoperative RRI were recorded. Intraoperative operation and CPB/ACC duration, blood product transfusion, urine output, amount of bleeding, fluid balance, use of vasopressor/inotropic agents and diuretics, and complications were recorded. RRI was measured by the same radiologist in the first postoperative hour. Urine output and fluid balance, vasopressor/inotropic agent requirement, diuretic use, sKr, HCT level and blood product transfusion were recorded for 3 days postoperatively. According to KDIGO guidelines, patients who did not develop CCI-AKI were divided into 2 groups as Group 1 (n:64) and patients who developed CCI-AKI were divided into Group 2 (n:26). In Group 2, renal failure stage, duration (acute/chronic) and RRT were recorded. ICU and hospital length of stay, postoperative complications and 30-day mortality were recorded.