Benign paroksismal pozisyonel vertigolu hastalarda Cawthorne- Cooksey egzersizleri ve dinamik nöromüsküler stabilizasyon eğitiminin denge, yaşam kalitesi ve kinezyofobiye etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of Cawthorne-Cooksey exercises and dynamic neuromuscular stabilization training on balance, quality of life, and kinesiophobia in patients with benign paroxysmal positional vertigo
- Tez No: 876494
- Danışmanlar: DR. MURAT ALİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BPPV) tanılı hastalarda Cawthorne-Cooksey egzersizleri ile dinamik nöromüsküler stabilizasyon egzersizlerinin denge, yaşam kalitesi ve kinezyofobi üzerine etkilerini karşılaştırmak üzere planlandı. Çalışmaya BPPV'li 49 hasta dahil edildi ve randomize kontrollü şekilde Dinamik Nöromüsküler Stabilizasyon (DNS) grubu (n=25) ve Cawthorne-Cooksey egzersiz grubu (n=24) olmak üzere ikiye ayrıldı. Çalışmada gruplara, Cawthorne-Cooksey egzersizleri ile dinamik nöromüsküler stabilizasyon egzersizleri haftada 3 gün olmak üzere toplam 6 hafta boyunca uygulandı. Yaşam kalitesini ölçmek için Yaşam Kalitesi Ölçeği KF-36 Kısa Form, uyku kalitesi için Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği, Vertigo Semptom Skalası ve Baş Dönmesi Engellilik Envanteri kullanıldı. Dengeyi değerlendirmek için Berg Denge Skalası, Tinetti Yürüme Testi kullanılmış olup, hareket etme korkusunun değerlendirilmesi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği uygulandı. İlgili ölçüm araçları tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere iki kere değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre, denge, yaşam kalitesi, uyku kalitesi, vertigo yakınmaları gibi parametrelerin tüm gruplarda tedavi sonrası iyileştiği görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was designed to compare the effects of Cawthorne-Cooksey exercises and dynamic neuromuscular stabilization exercises on balance, quality of life, and kinesiophobia in patients diagnosed with Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV). Forty-nine patients with BPPV were included in the study and were randomly assigned into two groups: the Dynamic Neuromuscular Stabilization (DNS) group (n=25) and the Cawthorne-Cooksey exercise group (n=24). Both groups underwent their respective exercises three times a week for a total of six weeks. The Quality of Life Scale SF-36 Short Form, Pittsburgh Sleep Quality Index, Vertigo Symptom Scale, and Dizziness Handicap Inventory were used to measure quality of life. The Berg Balance Scale and Tinetti Walking Test were used to evaluate balance, and the Tampa Scale of Kinesiophobia was used to assess the fear of movement. These assessments were conducted twice: before and after the treatment. According to the results, parameters such as balance, quality of life, sleep quality, and vertigo symptoms improved in all groups after treatment (p0.05).