Rezidüel dizziness tedavisinde etkili yöntemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of effective methods in the treatment of residual dizziness
- Tez No: 926490
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT ŞERBETÇİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Rezidüel Dizziness (RD), kanalit yeniden konumlandırma prosedürü (KYKP) sonrasında benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) hastalarında sıkça görülen bir durumdur. Ancak, RD'nin tedavisine yönelik araştırmalar sınırlı olup, mevcut çalışmaların büyük bir kısmı farmakolojik müdahalelere odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, farmakolojik olmayan tedavi yaklaşımlarının RD üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmada iki farklı vestibüler rehabilitasyon (VR) yöntemi, Cawthorne-Cooksey Egzersizleri (CCE) ve Brandt-Daroff Egzersizleri (BDE) karşılaştırıldı. Ayrıca, üçüncü bir grup CCE'ye ek olarak Teta Binaural Beats (T-BB) uygulaması eklendi. Objektif değerlendirme için bilgisayarlı dinamik postürografide Duyu Organizasyon Testi (DOT) ve Hareket Sınırlılıkları Testi (HST), subjektif değerlendirme için ise Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (DHI) ve Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (STAI) kullanıldı. Tüm gruplarda, DOT sonuçlarına göre vestibüler ve bileşik skorların anterior-posterior (AP) ve medial-lateral (ML) eksenlerinde anlamlı iyileşmeler gözlendi (p≤0,05). Ek olarak, CCE grubunda Görsel skorda; CCE ve CCE+BB gruplarında ise Görsel Tercih AP/ML değerlerinde anlamlı iyileşmeler saptandı (p≤0,05). Gruplar arası karşılaştırmalarda, ΔGörsel AP/ML, ΔVestibüler AP/ML ve ΔBileşik AP/ML değerlerinde anlamlı farklar bulundu (p≤0.017). İkili karşılaştırmalarda ise, CCE+BB ve CCE, CCE+BB ve BDE, CCE ve BDE grupları arasında ΔGörsel, ΔVestibüler ve ΔBileşik skorlar açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlendi (p≤0,05). HST sonuçlarında ise istatistiksel olarak anlamlı farklar gözlenmedi (p>0,05). DHI toplam ve duygusal skorlarında tüm gruplarda anlamlı iyileşmeler tespit edilirken, fonksiyonel ve fiziksel skorlar yalnızca CCE gruplarında anlamlı düzeyde arttı (p≤0,05). STAI I skorlarında yalnızca BDE grubunda azalma gözlenirken, STAI II skorlarında tüm gruplarda anlamlı düşüş kaydedildi (p≤0,05). ΔSTAI karşılaştırmaları, BDE grubu ile diğer gruplar arasında anlamlı farklar olduğunu ortaya koydu (p≤0,05). CCE, RD tedavisinde BDE'den daha etkili olurken, CCE+BB nörofizyolojik iyileşmeyi daha da artırmış, stres ve anksiyeteyi azaltmıştır. Bu bulgular, multimodal bir tedavi yaklaşımının RD'li hastalarda tedavi sonuçlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Residual dizziness (RD) frequently occurs in benign paroxysmal positional vertigo (BPPV) patients following a successful canalith repositioning procedure (CRP). However, research on RD treatment remains limited, with most studies focusing on pharmacological interventions.This study aimed to evaluate the effects of non-pharmacological treatment approaches on RD. Cawthorne-Cooksey Exercises (CCE) and Brandt-Daroff Exercises (BDE), both vestibular rehabilitation (VR) methods, were compared. A third group received CCE combined with Theta Binaural Beats (T-BB). Objective assessments included the Sensory Organization Test (SOT) and Limit of Stability (LOS) in computerized dynamic posturography, while subjective assessments were conducted using the Dizziness Handicap Inventory (DHI) and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). All groups demonstrated significant improvements in vestibular and composite scores along the anterior-posterior (AP) and medial-lateral (ML) axes in the SOT (p≤0,05). Additional improvements were observed in Visual Preference (CCE group) and Visual AP/ML (CCE and CCE+BB groups) (p≤0,05). Intergroup comparisons revealed significant differences in ΔVisual AP/ML, ΔVestibular AP/ML, and ΔComposite AP/ML values (p≤0.017). Pairwise comparisons showed statistically significant differences in ΔVisual, ΔVestibular, and ΔComposite scores between CCE+BB vs. CCE, CCE+BB vs. BDE, and CCE vs. BDE (p≤0,05). No statistically significant differences were observed in LOS results (p>0.05). DHI total and emotional scores improved in all groups, whereas functional and physical scores improved exclusively in the CCE groups (p≤0,05). STAI I scores decreased only in the BDE group, while STAI II scores declined across all groups (p≤0,05). ΔSTAI comparisons indicated significant differences between the BDE group and the other groups (p≤0,05). CCE was more effective than BDE in treating RD, while CCE+BB further enhanced neurophysiological recovery and reduced stress and anxiety. These findings suggest that a multimodal treatment approach may improve treatment outcomes in patients with RD.