Borderline kişilik bozukluğu tanılı hastalarda savunmaların ve başa çıkma tutumlarının bipolar bozukluğun prodromal belirtileri ile ilişkisi
The relationship between defense mechanisms and coping attitudes in patients diagnosed with borderline personality disorder and prodromal symptoms of bipolar disorder
- Tez No: 876495
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ İZCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Borderline kişilik bozukluğu (BKB) tanılı hastalarda; savunma mekanizmalarının ve başa çıkma tutumlarının, bipolar bozukluğun prodromal belirtileriyle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışmadır. Araştırmaya çalışma grubu olarak SBÜ Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri polikliniği ve psikoterapi merkezine Mayıs 2023-Kasım 2023 tarihleri arasında başvuran, araştırma hakkında bilgilendirilen ve araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 75 BKB tanılı hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak SBÜ Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri polikliniklerine ayaktan başvuran remisyonda olan BB tanılı 75 gönüllü dahil edildi. Çalışmayla ilgili bilgilendirilmenin ardından; onam formunu imzalayarak çalışmaya katılmayı kabul eden hastaların tümü ile DSM-5 tanı ölçütlerine dayalı psikiyatrik görüşme yapılmış ve tanıları kesinleştirilmiştir. SCID-5 CV ile komorbid psikiyatrik tanı alan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri formu ve Bipolar Prodrom Belirti Tarama Ölçeği (BPBTÖ), Borderline Kişilik Envanteri (BKE), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE-R), Savunma Biçimleri Testi (SBT-40) uygulanmıştır. Gruplar savunma mekanizmaları, başa çıkma tutumları, bipolar prodromal belirtiler ve borderline kişilik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the relationship between defense mechanisms and coping strategies and the prodromal symptoms of bipolar disorder in patients diagnosed with borderline personality disorder (BPD). Materials and Methods: Our study is a cross-sectional study. A total of 75 patients diagnosed with Borderline Personality Disorder (BPD), who presented to the psychiatry outpatient clinic and psychotherapy center of Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital between May 2023 and November 2023, were included after being informed about the study and voluntarily agreeing to participate. As the control group, 75 volunteers diagnosed with Bipolar Disorder (BD) in remission, who presented to the psychiatry outpatient clinics of Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital, were included. Following the informed consent process, all patients who agreed to participate by signing the consent form underwent psychiatric interviews based on DSM-5 diagnostic criteria to confirm their diagnoses. Patients with comorbid psychiatric diagnoses based on SCID-5 CV were excluded from the study. Participants were administered a socio-demographic and clinical data form, Bipolar Prodrome Symptom Screening Scale (BPSSS), Borderline Personality Inventory (BPI), Coping Styles Assessment Scale (COPE-R), and Defense Mechanisms Test (DMT-40). Groups were compared in terms of defense mechanisms, coping strategies, bipolar prodromal symptoms, and borderline personality traits. Results: A positive correlation was found between the sub-scale scores of BPBTÖ, BKE, COPE-R, and SBT-40 in both patient groups (p < 0.001).