Modelasyon likitlerinin kompozit rezinlerden monomer salınımlarına etkileri
Effects of modelling liquids on monomer release from composite resins
- Tez No: 876499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ŞİRİN KARAARSLAN, DOÇ. DR. HÜSEYİN HATIRLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Restoratif tedavilerde sıklıkla tercih edilen kompozitlerin manipülasyonunu kolaylaştırmak için kullanılan modelasyon likitlerinin kompozit rezinlerin yapısına olan etkisi konusunda net bir fikir birliği yoktur. Bu çalışmanın amacı farklı model likitlerinin kompozitlerin monomer salınımlarına olan etkisinin değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada iki farklı kompozit rezine (Estelite Sigma Quick, Tokuyama Dental ; Harmonize, Kerr Dental ) üç farklı modelasyon likidi ( Composite Wetting Rezin, Ultradent ; Modeling Rezin, Bisco ; Modeling Liquid, Gc) uygulanarak 2x8 mm boyutunda 80 adet örnek (n=10) hazırlanmıştır. Kompozit rezinler 0,5 mm tabakalar halinde teflon kalıplara yerleştirilmiştir ve modelasyon likitleri her tabakadan sonra olmak üzere toplam 4 kez fırça yardımıyla uygulanarak hazırlanmıştır. Kontrol grubu, modelasyon ajanı kullanılmadan kompozitlerin firma önerilerine uygun olarak hazırlanmıştır. Örneklerin polisajları çok aşamalı disk sistemi (Sof-Lex; 3M™ ESPE™, St. Paul, ABD) kullanılarak yapılmış ardından %75 etanolde 37°C sıcaklıkta ölçüm gününe kadar saklanmıştır. Bu çalışmada Shimadzu 8045 LC-MS/MS kullanılarak örneklerden salınan monomerler (üretan dimetakrilat (UDMA), bisfenol A-glisidil metakrilat (Bis-GMA) ve trietilen glikol dimetakrilat (TEGDMA), 2-Hidroksietil metakrilat (HEMA) tespit edilmiştir. Örnekler %75 etanol su karışımında bekletilmiştir. İlk 24 saat, 7. Gün ve 30 günlerde ölçümler tekrarlanmıştır. Verilerin istatistiksel analizleri SPSS v.19 paket programı (SPSS Inc, IBM Corp, IL, ABD) kullanılarak yapılacaktır. Analizlerde üç-yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve post-hoc Tukey HSD testleri kullanılması planlanmaktadır (p˂0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: There is no clear consensus on the effect of modelling liquids used to facilitate the manipulation of composites, which are frequently preferred in restorative treatments, on the structure of composite resins. The aim of this study was to evaluate the effect of different modelling liquids on the monomer release of composites. Materials and Methods: In this study, 80 samples (n=10) of 2x8 mm were prepared by applying three different modelling liquids (Composite Wetting Resin, Ultradent; Modeling Resin, Bisco; Modeling Liquid, Gc) to two different composite resins (Estelite Sigma Quick, Tokuyama Dental; Harmonize, Kerr Dental). The composite resins were placed in Teflon moulds in 0.5 mm layers and the modelling liquids were prepared by using a brush for a total of 4 layers. The control group was prepared in accordance with the company recommendations of the composites without the use of modelling agent. The samples were polished using a multi-stage disc system (Sof-Lex; 3M™ ESPE™, St. Paul, USA) and stored in 75% ethanol at 37°C until the measurement day. The monomers released from the samples (urethane dimethacrylate (UDMA), bisphenol A-glycidyl methacrylate (Bis-GMA) and triethylene glycol dimethacrylate (TEGDMA), 2-Hydroxyethyl methacrylate (HEMA)) were determined using Shimadzu 8045 LC-MS/MS. Samples were kept in 75% ethanol water mixture. Measurements were repeated in the first 24 hours, 7th day and 30 days. Statistical analyses of the data were performed using SPSS v.19 package programme (SPSS Inc, IBM Corp, IL, USA). Repeated measures Analysis of Variance (ANOVA) and post-hoc Tukey HSD tests are planned to be used in the analyses (p˂0.05).