Basınçlı teknikle uygulanan dökülebilir seramikle yapılan pivolu kronların invivo ve invitro olarak incelenmesi
Research on crowns with pivot: Applied with castable pressurized ceramic as invivo and invitro
  1. Tez No: 79682
  2. Yazar: BURCU GÜNDOĞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT NALBANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
-106- ÖZET Son yıllarda geliştirilen, metal alt yapı olmaksızın uygulanabilen cam porselen sistemlerinden biri de IPS Empress cam porselen sistemidir. Lösit kristalleriyle güçlendirilen IPS Empress cam porselen restorasyonlar, boyutları değişmeksizin vakumla ve basınç altında mum modeli yapılarak döküm yoluyla elde edilirler. Bu araştırmada, IPS Empress cam porselenin aşırı kron harabiyeti olan endodontik tedavili dişlerde tüm porselen pivo milli kron olarak uygulanabilirliği, restorasyonların ağızdaki çiğneme basıncına direnci invitro ve invivo olarak; ayrıca materyalin kök sement dokusu ile olan ilişkisi ara yapıştırıcı siman kalınlığı yönünden incelenmiştir. Araştırmanın invitro kısmında, üst anterior dişlere uygun olarak 9 farklı boyut parametresi kullanılarak elektro erezyon yöntemi ile çelik kalıplar hazırlanmış, bu kalıplar üzerinde mum modelasyon yapılarak her bir örnekten 11'er adet olmak üzere toplam 99 adet örnek dökülmüştür. Bu örnekler, anterior dişlerin uzun eksenlerinin birbirleriyle kesişim açısı olan 135° açılı test düzeneği ile çekme ve basma kuvvet testi aygıtında, basma kuvvetine maruz bırakılarak, her bir örneğin gösterdiği dayanma direnci“kg”cinsinden saptanmıştır. İnvitro deney sonuçlarının istatistiksel değerlendirmelerine göre tüm gruplardaki farklılıklar istatistiksel olarak anlamlıdır ve gruplar arası farklılık orantılı olarak artmaktadır; yani kök boy ve çapları arttıkça restorasyonların kuvvete karşı koyabilme direnci artmaktadır.-107- Araştırmanın invivo kısımda, klinikte seçilen hastaların üst santral dişlerine hassas ölçü alınarak tüm porselen pivo milli kronlar uygulanmış ve belirli aralıklarla 24 ay boyunca porselen restorasyonda çatlama, kırılma ve renk değişimi, diş etinde renklenme ve çekilme, karşı ve komşu dişlerle olan kontaklarda aşınma, kökte mobilite yönünden izlenmiştir. Araştırmanın son bölümünde çekim endikasyonu konmuş endodontik tedavili üst anterior dişlere, çekimden bir gün önce tüm porselen pivo milli kronlar uygulanmış ve çekimleri yapılmıştır. Dişlerden vertikal veya horizontal yönlerde ortalama 1 mm kalınlığında kesitler alınarak porselen restorasyon ile kök sement dokusu arasındaki siman kalınlığı ölçülerek değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, tüm porselen pivo milli kronlar, kök boy ve kanal çapları yeterli boyutlardaysa, ağızda uygulanabilir niteliktedir. Kuvvet testlerinin sonuçları, cam porselen pivo restorasyonların ağızda maruz kalınan çiğneme kuvvetlerine dayanıklı olduklarını göstermiştir. Klinik gözlemlerin sonucunda IPS Empress döküm cam porselen materyalinin estetik, restoratif, fonksiyonel ve kalan dokuları koruyucu nitelikte olduğu; materyalin hassas döküm tekniğiyle boyut stabilitesi sayesinde kök sement dokusuna uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
-108- SUMMARY One of the metal free glass ceramic systems that have been developed in recent years is IPS Empress Glass Ceramic System. IPS Empress is a glass ceramic restoration which is strengthened by leucite crystals and it is produced by a casting system eliminated by making wax modeling under pressure with vacuum without changing its dimensions. In this study, the applicability of IPS Empress Glass Ceramic System as a pivo roded full porcelain crown in several endodontic^ ly threated teeth which have serious loss of crown, the resistance of restorations to the chewing forces in the oral cavity in terms of invitro and invivo, and also the relation between the ceramic restoration and the root cement tissue of the teeth in terms of the film thickness of the cement are examined. In the invitro section of this study, steel molds are produced by electro errosion using 9 different dimensions suitable for anterior teeth and 99 wax modals with 1 1 samples from each are farmed by making wax models on these molds. By placing these samples on strength testing machine with an angle of 135° which is the intersection of the mandibular and maxillar first incisives in the oral cavity, the compressive stress was applied and the compressive strength of each sample was analyzed in“kg”.-1( According to the results of the invitro section, the differences amoung ail the groups have meaning in statistical terms and the differences between groups increase systematically; meaning as their root length and radius increase, the resistance strength of restorations increase accordingly. In the invivo section of this study; by taking fine impression of the upper first incisives of the patients choosen in the clinic, pivo roded full porcelain crowns are applied and during 24 months in systematic intervals, the crack and break formation, the color changes on the porcelain restorations, gingival reactions and color changes, the abbrassion of the opposite and adjacent teeth and the mobility of the root are observed. In the final part of the study, pivo roded full porcelain crowns are applied the day before, to the endodontically treated upper anterior teeth which were extracted and then they were also extracted. Then; by taking 1 mm. crosscuts from the teeth vertically or horizontally, the cement thickness between the root cement tissue and porcelain restoration were measured and evaluated. According to the results of this study, pivo roded full porcelain crowns have the applicable quality to the restorated endodontically threated teeth if the roots' length and the radius of the channels are suitable. The results of the strength tests show that the glass-110- ceramics pivo restorations have the strength against the chewing forces in the mouth. In the results of clinical observations, IPS Empress Castable Glass Porcelain is determinated to be esthetical, functional, biocompatible, protective to the rest of the tissues and hormonious to the root cement tissue by the help of the material's waxing up tecnique and its dimentional stability.