Kompozit rezinlere uygulanan farklı modeling likitlerin kompozitlerin mikrosertlik, renk değişimi ve bükülme dayanım değerleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different modeling liquids applied to composite resins on the microhardness, color change and flexural strength values of composites
  1. Tez No: 932817
  2. Yazar: BETÜL SENA BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN TEKÇE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kompozit rezinlerle birlikte kullanılan 5 farklı modeling likitin, kompozitlerin mikrosertlik, renk değişimi ve bükülme dayanım değerleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Bu araştırmada, bir üniversal kompozit rezin olan G-aenial A'CHORD (GC Corp., Tokyo, Japonya) ile modelasyon likiti olarak Modeling Resin (Bisco Inc, ABD), Wetting Resin (Ultradent Products, ABD), Signum Liquid (Heraeus Kulzer, Almanya), Estenia C&B Modeling Liquid ( Kuraray Noritake Inc., Tokyo, Japonya) ve Modeling Liquid (GC Corp., Tokyo, Japonya) kullanılarak, mikrosertlik ve renk değişimi parametreleri için 10x2x2mm ölçülerinde disk şeklinde, bükülme dayanımı parametreleri için 24x2x2mm ölçülerinde dikdörtgen kompozit örnekler hazırlanmıştır (n=12). Hazırlanan numuneler 24 saat distile suda bekletildikten sonra ölçümler gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 29.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) ile yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar Kruskal-Wallis testi ile yapıldı. Çoklu karşılaştırmalarda Dunn testi kullanılmıştır. Hipotez testlerinde p0,05). Mikrosertlik ölçümlerinde gruplar arasında en yüksek ortanca değerleri kontrol grubunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of 5 different modeling liquids used with composite resins on the microhardness, color change and flexural strength values of the composites. Method: In this study, 10x2x2mm disc shaped composite specimens were prepared for microhardness and color change parameters and 24x2x2mm rectangular composite specimens were prepared for flexural strength parameters using G-aenial A'CHORD (GC Corp., Tokyo, Japan), a universal composite resin, and Modeling Resin (Bisco Inc, USA), Wetting Resin (Ultradent Products, USA), Signum Liquid (Heraeus Kulzer, Germany), Estenia C&B Modeling Liquid (Kuraray Noritake Inc., Tokyo, Japan) and Modeling Liquid (GC Corp., Tokyo, Japan) as modeling liquids (n=12). The prepared samples were kept in distilled water for 24 hours and then the measurements were performed. Statistical evaluation was performed using IBM SPSS 29.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA). Comparisons between groups were made using the Kruskal-Wallis test. Dunn's test was used for multiple comparisons. In hypothesis tests, p0.05). In microhardness measurements, the highest median values between the groups were seen in the control group.