Meme kanseri nedeniyle cerrahi girişim geçiren hastalarda taburculuk öncesi bilgi gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of pre-discharge information requirements in patients undergoing breast cancer surgery
- Tez No: 876503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Meme kanseri tanısı konulan ve buna bağlı olarak cerrahi girişim geçiren hastalarda taburculuk öncesi bilgi gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Gereç ve Yöntemler: Araştırmanın verileri kurum izni ve etik kurul izni alındıktan sonra İstanbul'da bulunan bir üniversite hastanesinde iki merkezli olarak Nisan-Mayıs 2024 tarihleri arasında 60 hasta ile yüz yüze görüşülerek toplandı. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”ve“Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği”kullanıldı. Bulgular: Hastaların Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği'ne ait genel puan ortalaması 216,57±27,95 (aralık: 115-250) olarak bulundu. Hastaların yaş ortalaması 53,38±11,30 yıl, %81,7'sinin evli, %86,7'sinin çocuk sahibi olduğu, %58,3'ünün lise ve üzeri eğitim aldığı, %75'inin aktif olarak bir işte çalışmadığı, %93,3'ünün sağlık güvencesi olduğu ve %80'inin daha çok il merkezlerinde yaşadığı, sadece %23,3'ünün düzenli olarak egzersiz yaptığı, %23,3'ünün sigara kullandığı belirlendi. Hastaların Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği alt gruplarından aldıkları önemlilik düzeyleri incelendiğinde, en yüksek önemlilik düzeyi puanının“tedavi ve komplikasyonlar”(4,54±0,49); en düşük önemlilik düzeyi puanının ise“duruma ilişkin duygular”(4,09±0,89) alt boyutuna ait olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: A descriptive study was conducted to determine the pre-discharge information needs of patients who were diagnosed with breast cancer and underwent surgical intervention. xiv Materials and Methods: The data of the study were collected by face-to-face interviews with 60 patients between April and May 2024 in a university hospital in Istanbul as a bicenter after obtaining institutional permission and ethics committee permission.“Descriptive Characteristics Form”and 'Patient Learning Needs Scale' were used for data collection. Results: The mean overall score of the patients was 216.57±27.95 (range: 115-250). The mean age of the patients was 53.38±11.30 years, 81.7% were married, 86.7% had children, 58.3% had high school education or higher, 75% were not actively working, 93.3% had health insurance, 80% lived mostly in city centers, only 23.3% exercised regularly, and 23.3% smoked. When the significance levels of the patients in the subgroups of the 'Patient Learning Needs Scale' were analyzed, it was determined that the highest significance level score belonged to the“treatment and complications”sub-dimension (4.54±0.49) and the lowest significance level score belonged to the“feelings about the situation”sub-dimension (4.09±0.89).