Sosyal medyada kurumsal ve marka itibar yönetimi: Beş Türk üniversitesi diyalogsal iletişim üzerine içerik analizi
Corporate and brand reputation management in social media: Content analysis on dialogical communication in five Turkish universities
- Tez No: 876513
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİSİL SOHODOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Basitçe güvenilebilirlik olarak tanımlanabilecek itibar kavramı, müşteriler, çalışanlar, toplum ve finans gibi pek çok paydaşla ilişkilerde kuruma olan güveni simgelemektedir ve kurumların itibarı, kurumların elde ettiği en önemli şeydir. Kurumsal itibara sahip olmak, hangi sektörden olursa olsun kurumlara pek çok fayda sağlarken, itibarın değeri özellikle belirli sektörlerde ileriye doğru atılmış bir adımdır. Eğitim sektörü de bu alanlardan biri olarak tanımlanabilir. Akademik kalitesi, altyapısı, kaliteli mezunları vs. Birçok kriter üniversitelerin itibar sahibi olmasını ve öğrenciler için seçilebilir bir kurum olmasını sağlar. Özellikle son yıllarda vakıf üniversite sayısının artmasına bağlı olarak güvenilirlik, seçilebilirlik veya iyi itibar, tüm üniversiteler için önemli bir değer haline gelmiştir. Vakıf Üniversitesi ve ya Devlet Üniversitesi fark etmeksizin günümüzde pek çok üniversite, sektörün kendi itibar bileşenlerinin rehberliğinde kurumsal itibarı oluşturmaya, yönetmeye ve korumaya çalışmaktadır.Bu bağlamda tezin amacı sosyal medyanın kurumsal itibar yönetiminin üzerindeki işlevini ve rolünü tanımlamaktır. Ayrıca rekabetin yoğun olduğu ve kurumsal itibarın çok değerli hale geldiği eğitim sektöründeki üniversitelerin kurumsal itibarın yönetilmesi sürecinde sosyal medyada diyalogsal iletişim modelini ne derece kullandıkları sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of reputation, which can be simply defined as trustworthiness, symbolizes the trust in an organization among various stakeholders such as customers, employees, society, and finance, and it is the most valuable asset that organizations acquire. Having a corporate reputation provides numerous benefits to organizations regardless of the industry, while the value of reputation is particularly a step forward in certain sectors. The education sector can also be defined as one of these areas. Academic quality, infrastructure, quality graduates, etc., are several criteria that enable universities to have a reputable image and be a choice for students. Especially in recent years, due to the increase in the number of foundation universities, reliability, selectability, or good reputation have become significant values for all universities. Today, many universities, whether Foundation or State Universities, strive to establish, manage, and protect corporate reputation under the guidance of their own reputation components in the sector. The aim of this thesis is to define the function and role of social media in corporate reputation management. Additionally, it will present to what extent universities in the education sector, where competition is intense and corporate reputation has become highly valuable, utilize the dialogical communication model on social media in the process of managing corporate reputation.