Essays on efficiency of green bond markets
Yeşil tahvil piyasalarinin etkinliği üzerine makaleler
  1. Tez No: 876518
  2. Yazar: AYŞE NUR ŞAHİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH CEMİL ÖZBUĞDAY, PROF. DR. TOLGA OMAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu tez, yeşil tahvillerin etkin piyasa hipotezinin zayıf ve yarı güçlü formalarında sergiledikleri etkinliği inceleyen üç ana çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışma, günlük, haftalık ve aylık veriler kullanılarak yeşil tahvil piyasalarının zayıf formda etkinliğini değerlendirmekte ve farklı birim kök testleriyle piyasanın rassal bir yürüyüş sergileyip sergilemediğini araştırmaktadır. İkinci bölümde ise günlük veriler üzerinden farklı finansal piyasalarla olan ilişkisi yarı güçlü formda incelenmektedir. Hong (2001) tarafından önerilen ortalamada nedensellik, Hong (2009) tarafından önerilen riskte nedensellik yöntemleri ve çoklu GARCH modelleri kullanılarak bu ilişkiler ekonometrik olarak analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde ise yeşil tahvil fiyatlarının çeşitli belirsizliklere olan tepkisi aylık verilerle ölçülmektedir. Bu bölümde, iklim politikası, ekonomi politika ve para politikası belirsizlik endekslerinin etkileri Bootstrap Fourier ARDL metodolojisi kullanılarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three main studies examining the efficiency of green bonds in weak-form and semi-strong-form of the efficient market hypothesis. The first study evaluates the weak-form efficiency of green bond markets using daily, weekly, and monthly data, investigating whether the market exhibits a random walk through different unit root tests. The second study investigates its relationship with various financial markets using daily data and analyzes these relationships econometrically employing methods such as causality in mean proposed by Hong (2001), causality in risk proposed by Hong (2009), and DCC GARCH models. The third study investigates the response of green bond prices to various uncertainties indices using monthly data, focusing on the effects of climate policy, economic policy and monetary policy uncertainty indices using the Bootstrap Fourier ARDL methodology.