Using storm-breaker, a social engineering to analyze penetration levels and develop attack prevention strategies for android devices
Sızma seviyelerini analiz etmek ve android cihazlar için saldırı önleme stratejileri geliştirmek için bir sosyal mühendislik olan storm-breaker'ı kullanma
- Tez No: 876528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALIM JIBRIN DANBATTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
İnternet uzun zamandır uluslararası iletişimin önemli bir bileşeni olmuştur ve artık dünyanın her yerinde insanların günlük yaşamlarında baskın bir konuma sahiptir. Teknolojik gelişmeler ve düşen maliyetler sayesinde internet artık çok daha kullanışlı, erişilebilir ve verimli. Aksine, sosyal mühendislik saldırıları, siber uzayın hem gerçek hem de sanal alanlarında önemli bir güvenlik endişesi olarak ortaya çıkmış, bazı kötü amaçlı programlar aracılığıyla bireyler, özel bilgilerini açıklamaya veya güvenliği tehlikeye atacak başka faaliyetler yapmaya ikna edilerek hedef alınmaktadır. Ancak bu çalışma, android cihazlar için penetrasyon seviyelerini analiz etmek ve saldırı önleme stratejileri geliştirmek amacıyla Storm-breaker'ın bir sosyal mühendislik aracı olarak kullanılmasını içermektedir. Deney, tam kontrollü bir deney tasarımı kullanılarak gerçekleştirilmiş olup, bir android, iOS cihazında yapılan stimülasyon saldırılarından elde edilen veriler, veri gizliliği politikasını sağlamak amacıyla yalnızca test cihazı ile sınırlandırılmıştır. Çalışma, elde edilen verilerin yalnızca deneysel senaryodan elde edildiğini garanti altına almak için test deneğinin ve saldırganın birbirine yakın erişimde olduğu bir ortamda gerçekleştirildi. Çalışmada, çevrimiçi bir saldırıyı simüle etmek için ev benzeri bir ortamda kimlik maskeleme teknikleri kullanıldı. Araştırmada kullanılan araçlar arasında VMWare, Ngrok, Storm-Breaker, Kali Linux ve bir sosyal mesajlaşma uygulaması yer aldı. Daha sonra sosyal mesajlaşma uygulaması üzerinden link 5 farklı kişiye gönderilerek saldırı gerçekleştirildi, veriler toplanıp analiz yapıldı. Kurbanın iOS 17.4.1 çalıştıran ve genel IP adresi 151.135.40.157 olan cihazlarından toplanan verilere, bağlantıya Facebook 458.0.0.34.108 üzerinden erişildi. Sekiz çekirdekli işlemciyle kaydedilen tüm sesli notlar görüntü klasörüne kaydedilir. İstatistiksel analiz mağdurlardan elde edilen bilgilere dayanılarak yapıldı ve sonuç tartışmasında analiz edildi. Ancak diğer tüm tarayıcılarla gerçekleştirilen simülasyonlar, hedef cihaz hakkında ayrıntılı bilgileri başarıyla yakaladı. Buna karşılık Safari tarayıcısı, kurban yerine saldırganın ayrıntılarını ve görüntüsünü yakalayıp görüntüleyen bir ters saldırı sergiledi. Bu davranış, Safari'de uygulanan benzersiz güvenlik mimarisine bağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The internet has long been an essential component of international communication and is now dominant in people's daily lives all around the world. The internet is now much more usable, accessible, and efficient thanks to technological improvements and lower costs. On the contrary, social engineering assaults have emerged as a key security concern in both the real and virtual spheres of cyber space, through some malicious programs, individuals are targeted by convincing them to reveal private information or do other activities that compromise security. However, this study involves the use of storm-breaker as a social engineering tool to analyze penetration levels and develop attack prevention strategies for android devices. The experiment was conducted using a complete controlled experimental designed, the data obtained from the stimulation attacks done in an android, iOS device was limited only to tester device so as to ensure data privacy policy. The study was carried out in an environment where the test subject and the attacker were in close access to each other to guarantee that the data acquired was only from the experimental scenario. The study employed identity masquerade techniques in a homelike setting to simulate an online attack. VMWare, Ngrok, Storm-Breaker, Kali Linux, and a social messaging app were among the tools utilized in the study. The attack was then performed by sending the link into 5 different people through social messaging application, the data was then collected and the analysis was conducted. The data collected from one of the victim's devices, which was running iOS 17.4.1 and had the public IP address 151.135.40.157, the link was accessed via Facebook 458.0.0.34.108. With an eight-core processor, all recorded voice notes are saved in the image folder. The statistical analysis was performed base on the information obtained from the victims and was analyzed in the result discussion. However, simulations performed with all other browsers successfully captured detailed information about the target device. In contrast, the Safari browser demonstrated a reverse attack, capturing and displaying the details and image of the attacker instead of the victim. This behavior is attributed to the unique security architecture implemented in Safari.