Understanding the psychological impacts of February 6th 2023 earthquakes on Syrian refugees: A study of PTSD, GAD, and MDD prevalence and risk factors
6 Şubat 2023 depremlerinin Suriyeli mülteciler üzerindeki psikolojik etkilerini anlamak: TSSB, GAD ve MDD yaygınlığı ve risk faktörleri üzerinde bir çalışma
  1. Tez No: 876527
  2. Yazar: LUIS EDUARDO GOMEZ ESPINOSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Suriyeli mülteci krizi, yerinden edilmiş nüfusun karşılaştığı ve doğal afetler gibi çevresel stres etkenlerinin daha da kötüleştirdiği önemli zihinsel sağlık sorunlarına dikkat çekti. Bu çalışma, 6 Şubat 2023 depremi sonrasında Suriyeli mülteciler arasında Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB), Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) ve Majör Depresif Bozukluk (MDB) düzeylerini araştırmaktadır. Bu zihinsel sağlık koşullarının yaygınlığını, ciddiyetini ve ilişkili risk faktörlerini araştırmak için niceliksel bir yaklaşım kullanıldı. Sonuçlar, deprem sonrası Suriyeli mülteciler arasında TSSB, YAB ve MDB'nin yüksek bir prevalansa sahip olduğunu ve önceden travmaya maruz kalma, yerinden edilme deneyimleri ve sosyal destek gibi faktörlerin semptom şiddetini etkilediğini göstermektedir. Doğal afetlerden etkilenen Suriyeli mültecilerin ruh sağlığı ihtiyaçlarının karşılanması için kültürel açıdan hassas ve travmayı dikkate alan yaklaşımlara duyulan ihtiyaç vurgulanarak müdahale ve destek hizmetlerine ilişkin çıkarımlar tartışılmaktadır. Bu çalışma, depremlerin yerinden edilmiş nüfus üzerindeki psikolojik etkisinin ve kriz sonrasında mülteci nüfus için ilgili risk faktörlerinin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Syrian refugee crisis has brought attention to the significant mental health challenges faced by displaced populations, exacerbated by environmental stressors such as natural disasters. This study investigates the levels of Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD), Generalized Anxiety Disorder (GAD), and Major Depressive Disorder (MDD) among Syrian refugees following the 6 February 2023 earthquakes. A quantitative approach was employed to explore these mental health conditions' prevalence, severity, and associated risk factors. Results indicate a high prevalence of PTSD, GAD, and MDD among Syrian refugees post-earthquake, with factors such as prior trauma exposure, displacement experiences, and social support influencing symptom severity. Implications for intervention and support services are discussed, emphasizing the need for culturally sensitive and trauma-informed approaches to address the mental health needs of Syrian refugees affected by natural disasters. This study contributes to a deeper understanding of the psychological impact of earthquakes on displaced populations and relevant risk factors for refugee populations after a crisis.