A comparative analysis of human graders and a large language model in assessing English as a foreign language (EFL) journal writing in secondary school
Ortaokulda yabancı dil olarak İngilizce günlük yazımı değerlendirmesinde insan değerlendiricileri ve üretken yapay zeka karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 876530
  2. Yazar: SEVAL KEMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL LİMAN KABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, ortaokul düzeyinde yabancı dil olarak İngilizce (EFL) alanında günlük yazımının değerlendirilmesine ilişkin kapsamlı bir analiz yapmayı amaçlamaktadır. Üretken Yapay Zeka (GAI) platformunun performansını, iki insan derecelendirme uzmanının performansıyla karşılaştırmayı amaçlıyor. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama ve analiz yaklaşımlarını birleştiren yakınsak paralel karma yöntem tasarımı kullanılmaktadır. Nicel veriler, 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde İstanbul'daki özel bir okuldaki Üretken Yapay Zeka (GAI) platformu ve insan derecelendirmeleri kullanan 91 öğrenciden alınan 389 makalenin değerlendirilmesi yoluyla toplanmıştır. Niteliksel veriler, hem GAI platformu hem de gerçek kişiler tarafından sağlanan geri bildirimlerin tematik analizi yoluyla toplanmıştır. Çalışma, GAI platformunun performansını, öğrenci ödevlerine not vermede insan not verenlerle karşılaştırmayı, GAI platformunun tutarlılığını ve etkinliğini değerlendirmeyi ve hem GAI platformu hem de insan not verenler tarafından sağlanan geri bildirimin kalitesini incelemeyi amaçladı. Sonuçlar, GAI platformu ile insan derecelendirme yapanlar arasında yüksek düzeyde bir anlaşma olduğunu gösterdi; bu da GAI platformunun, Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) öğrenme bağlamında bir İngilizce öğretmeninin rolünü etkili bir şekilde simüle edebileceğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
This study attempts to conduct a comprehensive analysis of the assessment of journal writing in English as a foreign language (EFL) at the secondary school level. It aims to compare the performance of a generative Artificial Intelligence (GAI) platform with that of two human graders. The study uses a convergent parallel mixed methods design combining quantitative and qualitative data collection and analysis approaches. Quantitative data were collected through the evaluation of 389 assignments of 91 students in a private school in Istanbul during the first semester of the 2023-2024 academic year using the Generative Artificial Intelligence (GAI) platform and human graders. Qualitative data were collected through the analysis of feedback provided by both the GAI platform and human graders with thematic analysis. The study aimed to compare the performance of the GAI platform in grading student papers with the performance of human graders, to assess the consistency and effectiveness of the GAI platform, and to examine the quality of the feedback provided by both the GAI platform and human graders. The results showed a high level of agreement between the GAI platform and human graders, suggesting that the GAI platform can effectively simulate the role of an English teacher in an English as a Foreign Language (EFL) learning context.