Okul öncesi dönem çocuklarının saldırganlık yönelimleri ile ebeveynlerinin duygusal istismar potansiyelleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between preschool children's aggression orientations and their parents' emotional abuse potential
- Tez No: 937784
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma okul öncesi dönem çocuklarının saldırganlık yönelimleri ile ebeveynlerinin duygusal istismar potansiyelleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ankara ili Etimesgut ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 3-6 yaş arasında bulunan 740 çocuk ve anne/babaları ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu (Çocuk/Ebeveyn)”,“36-72 Aylık Çocuklara Yönelik Saldırganlık Yönelim Ölçeği (SYÖ)”ve“3-6 Yaş Çocuğa Sahip Ebeveynlere Yönelik Duygusal İstismar Potansiyeli Ölçeği (DİPÖ)”kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the relationship between preschool children's aggression orientations and their parents' emotional abuse potential. For this purpose, the relational screening model was used in the research. The research was conducted with 740 children between the ages of 3-6 who attended preschool education institutions affiliated with the Ministry of National Education in Etimesgut district of Ankara province and their mothers/fathers in the 2023-2024 academic year.“General Information Form (Child/Parent)”,“Aggression Orientation Scale for Children Aged 36-72 Months (AGS)”and“Emotional Abuse Potential Scale for Parents of Children Aged 3-6 (EAPS)”were used as data collection tools in the research. The research data were analyzed using the SPSS program.