5-6 yaş çocukların oyun kurma becerileri ile annelerinin duygusal istismar potansiyelleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the playing skills of 5-6-year-old children and their mothers' emotional abuse potential
  1. Tez No: 948500
  2. Yazar: RUVEYDA BETÜL ERGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL PEKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5-6 yaş arası çocuğa sahip annelerin duygusal istismar potansiyeli ile çocuklarının oyun kurma becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kapsamda, annelerin duygusal istismar potansiyelleri ve çocukların oyun kurma becerilerinin; çocuğun cinsiyeti, yaşı, annenin yaşı ve eğitim düzeyi, çocuğun okula devam süresi ve annenin mesleği gibi değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma, nicel yöntemlerden biri olan ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Mardin il merkezi ve ilçelerindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi kurumlarda öğrenim gören 5-6 yaş arası 310 çocuk ve anneleri oluşturmuştur. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“3-6 Yaş Çocuğa Sahip Ebeveynlere Yönelik Duygusal İstismar Potansiyeli Ölçeği”ve ''Oyun Kurma Becerileri Değerlendirme Ölçeği' aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, t-Testi, ANOVA, Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizleri ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, çocukların oyun kurma becerileri ile annenin yaşı arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, annenin eğitim düzeyi, çocuğun okula devam süresi ve annenin çalışma durumu değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar görülmüştür. Annelerin duygusal istismar potansiyeli açısından ise, annenin yaşı, mesleği ve çocuğun cinsiyeti ile anlamlı bir farklılık bulunmazken; annenin eğitim düzeyi ve çocuk sayısı değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Duygusal istismar potansiyeli ölçeğinin“nedensel”ve“önleyici”alt boyutları ile çocukların oyun kurma becerileri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Nedensel alt boyut ile çocukların oyun kurma becerileri arasında negatif bir ilişki bulunmuş, bu da annelerin duygusal istismara neden olabilecek davranışlarının artması durumunda çocukların oyun kurma becerilerinin azaldığını göstermiştir. Öte yandan, önleyici alt boyut ile oyun kurma becerileri arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Annelerin çocuklarını duygusal istismardan koruma davranışlarının artması, çocukların oyun kurma becerilerinin de artmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional behavioural approaches of mothers with children aged 5-6 years and their children's play-making skills. In this context, it was investigated whether mothers' emotional abuse potentials and children's play-making skills differed according to variables such as child's gender, age, mother's age and education level, child's school attendance period and mother's occupation. The study was conducted with the relational screening model, which is one of the quantitative methods. The sample of the study consisted of 310 children aged 5-6 years and their mothers studying in preschool institutions affiliated to the Ministry of National Education in Mardin provincial centre and districts in the 2024-2025 academic year. The data were collected through 'Personal Information Form', 'Emotional Abuse Potential Scale for Parents of 3-6 Year Old Children' and 'Play Establishment Skills Assessment Scale'. The data obtained were analysed by t-test, ANOVA, Correlation and Multiple Regression analyses. According to the results of the study, no significant difference was found between children's play-making skills and mother's age. However, significant differences were observed in terms of the mother's level of education, the duration of the child's school attendance and the mother's employment status. In terms of emotional abuse potential of mothers, no significant difference was found with the age of the mother, occupation and gender of the child; however, significant differences were found with the level of education of the mother and the number of children. Significant relationships were found between the 'causal' and 'preventive' sub-dimensions of the emotional abuse potential scale and children's play-making skills. A negative relationship was found between the causal sub-dimension and children's play-making skills, which indicated that children's play-making skills decreased in case of an increase in mothers' behaviours that may cause emotional abuse. On the other hand, a positive relationship was found between the preventive sub-dimension and play-making skills. The increase in mothers' behaviours to protect their children from emotional abuse contributes to the increase in children's play-making skills.