5. sınıf kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme ünitesinde Algodoo programı ile desteklenen etkinliklerin öğrencilerin akademik başarısına etkisi
The effect of activities supported by Algodoo on the academic success of students in the 5th grade unit of force measurement and friction
- Tez No: 876541
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı 5. sınıf fen bilimleri dersinde Algodoo simülasyon uygulamasıyla yapılan uygulamaların, kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme konusunda akademik başarılarına etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Gaziantep Şahinbey ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel çalışma yapılmıştır. Araştırma deney grubuyla altı hafta boyunca, kontrol grubuyla beş hafta boyunca sürmüştür. Araştırma örneklemi, 76 deney ve 70 kontrol grubu olmak üzere toplam 146 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmanın veri toplama aracı olarak 8 tanesi kuvvetin ölçülmesi ile 15 tanesi sürtünme kuvvetiyle ilgili toplam 23 sorudan oluşan akademik başarı testi kullanılmıştır. Araştırma ilk olarak gruplara ön test çalışması ile sınıfların akademik başarı düzeyleri tespit edilmiştir. Araştırmada kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme konusunda deney grubuna araştırmacı tarafından fen bilimleri ders müfredatına uygun olarak ve Algodoo programından yararlanılarak ders anlatılmıştır. Araştırmada kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme konusunda kontrol grubuna fen bilimleri ders müfredatına uygun olarak ve EBA'dan yararlanılarak ders anlatılmıştır. Araştırmada toplanan nicel veriler bağımsız örneklem t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma başlangıcında uygulanan ön test sonuçlarına göre gruplar arasında akademik olarak anlamlı farklılık bulunamamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of research is to investigate the effect of activities made with Algodoo simulation application, on the academic achievement of 5th grade students on the measurement of force and friction. The research was conducted in a secondary school in Gaziantep Şahinbey in 2022-2023 academic year. In the research, a quasi-experimental study with a pre-test, post-test control group was conducted. The research continued for six weeks with the experimental group and for five weeks with the control group. The research sample was 146 students totally, 76 in the experimental group and 70 in the control group, selected impartially. Academic success test, consisting of 23 questions, was used as the data collection tool of the study. The research first identified the academic success of the classes through a pre-test study for the groups. In the research,force measurement and friction was taught to experimental group by the researcher according to the science course curriculum and using the Algodoo program. The quantitative data was analyzed by using t-test. According to the pre-test results , no academically significant difference was found between the groups (p>0.05).