Tek yönlü bağımsız grup tasarımı için varyans homojenliği testleri
Variance homogeneity tests for one-way independent group design
- Tez No: 876553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Coşar, G., Tek Yönlü Bağımsız Grup Tasarımı İçin Varyans Homojenliği Testleri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyoistatistik Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2024. Bu tez çalışmasında, dağılımların yaygınlıklarının karşılaştırmasında kullanılan varyans ölçüsünün homojenliğini test etmek amacıyla kullanılan toplamda 20 farklı varyans homojenliği test yöntemine ilişkin, Monte Carlo benzetim çalışması yaklaşımıyla Tip I Hata oranları ve güç değerleri hesaplanarak karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmada, dengeli ve dengesiz örneklem büyüklüklerinde normal, negatif çarpık ve pozitif çarpık dağılımlar için benzetim çalışması yapılarak Tip I Hata oranları ve güç değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca çalışma kapsamına dahil edilen 20 teste ilişkin fonksiyonlar oluşturularak, R programında açık kaynak olarak kullanıcılara sunulan ve sadece varyans homojenliği testlerinin yer adlığı vartest isimli kütüphane oluşturulmuştur. Literatürde sadece varyans homojenliği testlerinin uygulanmasına yönelik bir kütüphane bulunmadığından, oluşturulan kütüphane ile kullanıcılara erişim kolaylığı sağlanması düşünülmüştür. Gerçek veri seti üzerinde vartest kütüphanesi içerisinde yer alan testler ile varyans homojenliği analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular sonucunda, normal dağılan veriler için Bartlett, Değiştirilmiş Z Varyans, Levene 2 ve Z Varyans, normal dağılmayan veriler için Capon ve Klotz testlerinin kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Coşar, G., Variance Homogeneity Tests for One-Way Independent Group Design, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Master Thesis in Biostatistics, Ankara, 2024. In this thesis, a comparison of Type I error rates and power values for 20 different variance homogeneity test methods was conducted using a Monte Carlo simulation approach. This was done to assess the homogeneity of the variance measures used in comparing distributions. The study computed Type I error rates and power values for normal, negatively skewed, and positively skewed distributions under both equal and unequal sample sizes through simulation. Additionally, functions for the 20 included tests were developed, resulting in the creation of the“vartest”package in the R programming language. This package, which focuses exclusively on variance homogeneity tests, is made available as an open-source tool for users. Given the absence of a library solely dedicated to the application of variance homogeneity tests in the literature, this package aims to facilitate user access. The variance homogeneity of a real dataset was analyzed using the tests included in the vartest package. Based on the findings of the study, it is recommended to use Bartlett, Modified Z Variance, Levene 2, and Z Variance tests for normally distributed data and Capon and Klotz tests for non-normally distributed data.