Şizofreni tanılı bireylerin, şizofreni bilgi düzeylerinin işlevsel iyileşme, içsel damgalanma ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between the schizophrenia knowledge levels, functional recovery, internal stigma and coping attitudes of individuals diagnosed with schizophrenia
  1. Tez No: 876556
  2. Yazar: İBRAHİM KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada bir ruhsal bozukluk olan şizofreni hastalarının şizofreni hakkındaki bilgi düzeyinin hastaların içselleştirilmiş damgalanma, işlevsel iyileşme ve başa çıkma tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Araştırmada yer alan örneklem grubu en az 1 senedir şizofreni tanısı ile takip edilmekte olup, alkol ve madde kullanım bozukluğu, mental retardasyon veya farklı bir ruhsal tanısı ve akut alevlenme döneminde olmayan danışanlar arasından 18-65 yaş aralığında bulunan Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinden takipli 143 (38 kadın, 105 erkek) danışandan oluşmaktadır. Verilerin toplanması aşamasında Şizofreni Hakkında Bilgi Düzeyi Ölçeği, Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği, Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği ve Şizofrenide İşlevsel İyileşme Ölçeği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda yapılan analizlerce katılımcıların şizofreni hakkında bilgi düzeyinin işlevsellikle çok kuvvetli bir ilişkisinin olduğu bunun dışında diğer değişkenler olan içselleştirilmiş damgalanma ve başa çıkma tutumlarının da bazı alt ölçekleri ile korelasyonel olarak ilişkileri olduğu sonuçları ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bulgular sonucunda elde edilen verilerin literatür kapsamında tartışmaları gerçekleştirilmiş olup daha sonra yapılabilecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study was conducted to examine the relationship between the knowledge levels of patients with schizophrenia and their internal stigma, functional remission and coping attitudes. The sample group included in the study has been followed up with a diagnosis of schizophrenia for at least 1 year and patients who do not have alcohol and substance use disorder, mental retardation or a different psychological diagnosis and are not in the acute exacerbation period. 143(38 female, 105 male) patients are followed from Community Mental Health Centers between the ages of 18-65. Data were obtained using The Knowledge About Schizophrenia Questionnaire Scale, The Internalized Stigma in Mental Illness Scale, The COPE Scale and Functional Remission of General Schizophrenia Scale. In line with the data obtained, the analyzes revealed that the participants level of knowledge about schizophrenia had a strong relationship with functionality, and also had correlational relationships with some subscales of other variables, internalized stigma and coping attitudes. As a result of the findings, the obtained data were discussed within the scope of the literature and suggestions were made for future research.