Teknolojik gelişmelerin istihbarat ve terör üzerine etkileri
Effects of technological developments on intelligence and terror
  1. Tez No: 876589
  2. Yazar: HASAN BALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YUNUS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Teröristler gibi karanlık gündemleri olan insanlar, iyi niyetli insanlar kadar, teknolojik gelişmenin fırsat ve olanaklarından da yararlanılmaktadır. Teröristlerin operasyonlarında teknoloji kullanması yeni güvenlik kaygıları yaratmaktadır. Bunlardan biri de terörizmin sanal alanlara kaymasıyla ortaya çıkan siber terörizmdir. Terörist gruplar, hacker gruplarının bilgi ve becerilerini sanal ortamlarda faaliyet göstermek için kullanır hale gelmişlerdir. Çalışma ayrıca teknolojik gelişmelerin terörizm ve istihbarat üzerindeki etkisine de odaklanmaktadır. Çalışmada bilimsel ve teknolojik gelişmelerin teröristlere sağladığı olanaklar incelenmekte, internet ve terör ilişkisine dikkat çekilmekte, siber terörizmin hangi düzeyde olduğu ve tehdit ölçeği ile Türkiye ve dünya ülkeleri üzerindeki etkisi tartışılmaktadır
Özet (Çeviri)
People with dark agendas, such as terrorists, benefit from the opportunities and possibilities of technological development as much as well-intentioned people. Terrorists' use of technology in their operations creates new security concerns. One of these is cyber terrorism, which occurs when terrorism shifts to virtual spaces. Terrorist groups have begun to use the knowledge and skills of hacker groups to operate in virtual environments. The study also focuses on the impact of technological developments on terrorism and intelligence. In the study, the opportunities provided by scientific and technological developments to terrorists are examined, the relationship between the internet and terrorism is drawn, and the level of cyber terrorism and its threat scale and its impact on Turkey and the world's countries are discussed.