Representing the empire: Damage-control and image-management strategies of the Hamidian regime in the international exhibitions
İmparatorluğu temsil etmek: Uluslararası sergilerde Hamidiye rejiminin hasar-kontrol ve imaj-yönetim stratejileri
- Tez No: 876616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN DUMAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Hamidiye Rejimi'nin uluslararası sergilerdeki hasar kontrolü ve imaj yönetimi stratejilerini incelemektedir. 1870'lerde Osmanlı İmparatorluğu, siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle uluslararası arenada itibarını önemli ölçüde kaybetti. Osmanlı İmparatorluğu ve II. Abdülhamid, Avrupa gazetelerinde ve dergilerinde yoğun bir şekilde eleştirilmiş ve hicvedilmiştir. İmparatorluğun askeri ve ekonomik gücü önemli ölçüde zayıfladığından, Hamidiye Rejimi imparatorluğun zedelenen imajını düzeltmek ve uluslararası platformda hayatta kalmasını sağlamak için bazı yumuşak güç politikaları uygulamıştır. Uluslararası sergiler, Hamidiye Rejimi'ne bu yumuşak güç politikalarını uygulama fırsatı sunan alanlardan birini teşkil etmiştir. Uluslararası sergilerde ev sahibi ülkeler, katılımcı milletlerin kendilerini özgürce temsil etmelerine izin vermiştir. Bu nedenle Hamidiye Rejimi, imparatorluğun kötüleşen imajını düzeltmek için bazı sergi stratejileri geliştirdi. Bu sergi stratejileri bir yandan imparatorluğun kültürel ve dini kimliğini doğru bir şekilde sunmayı amaçlarken diğer yandan imparatorluğun modern ve sağlıklı bir imajını resmetmeyi hedeflemiştir. Bu stratejiler dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler üzerinde olumlu bir izlenim bırakmayı amaçlıyordu. Bu stratejileri sergi sırasında ve sergi akabindeki stratejiler olmak üzere ikiye ayırdım. Sergi sonrası stratejiler, bu sergi stratejilerini destekleyen fuar yetkilileri ve nüfuzlu yabancı katılımcılar gibi önde gelen isimlere hediyeler vermekten oluşuyordu.
Özet (Çeviri)
This study examines the damage-control and image-management strategies of the Hamidian Regime in the international exhibitions. In the 1870s, the Ottoman Empire significantly lost its reputation in the international arena due to political and economic crises. The Ottoman Empire and Abdulhamid II were largely criticized and satirized in European newspapers and magazines. As the military and economic power of the empire was considerably weakened, the Hamidian Regime applied some soft power policies in order to restore the tarnished image of the empire and ensure its survival in the international platform. The international exhibitions constituted one of the areas that offered the Hamidian Regime the opportunity to implement these soft power policies. In the international exhibitions, the host countries allowed the participating nations to freely represent themselves. Therefore, the Hamidian Regime developed some exhibition strategies in order to improve the empire's worsening image. These exhibition strategies aimed to present the empire's cultural and religious identity accurately on the one hand, and to portray a modern and healthy image of the empire on the other. These strategies aimed to leave a positive impression on visitors from all over the world. I divided these strategies into two parts: during the exhibition and after the exhibition. The latter consisted of giving gifts to the leading figures such as the fair authorities and influential foreign participants that supported these fair strategies.