Kaçırma korkusu (FoMO) bağlamında dijital stres: Ergen ve genç yetişkinler üzerine bir araştırma
The digital stress in the context of fear of missing out (FoMO): A study on adolescents and young adults
- Tez No: 876619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, dijitalleşmenin iletişim araçlarına ve bilgi akışına olan etkilerini derinlemesine incelemekte ve bu dönüşümlerin bireylerin günlük yaşamı ve psikososyal işlevleri üzerindeki sonuçlarını ele almaktadır. Çalışmada özellikle dijital medyanın ergenler ve genç yetişkinler üzerindeki etkilerine odaklanılmış, dijital stres ve Kaçırma Korkusu (FoMO) olgularının bu yaş grupları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Türkiye'den 402 katılımcıyla gerçekleştirilen çalışmada cinsiyet, eğitim ve gelir düzeyi gibi değişkenler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Analiz sonuçları, kadın katılımcıların FoMO düzeylerinin erkeklerden istatistiksel olarak daha yüksek olduğunu, erkeklerde ise dijital stres düzeylerinin daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, ergenler ve genç yetişkinler arasında FoMO düzeylerinin artmasıyla dijital stres seviyelerinin yükselmesi arasında güçlü bir pozitif korelasyon gözlenmiştir. Eğitim düzeyinin yükselmesi, FoMO ve dijital stres düzeylerinde belirgin bir azalma ile ilişkilendirilmiş, bu da eğitimin dijital ortamlardaki zorluklarla başa çıkmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ekonomik refah seviyesi yüksek olan bireylerde daha düşük FoMO ve dijital stres düzeyleri gözlemlenmiş, bu da ekonomik istikrarın psikolojik sağlık üzerinde koruyucu etkiler sağladığını işaret etmektedir. Sonuç olarak bu çalışma dijital çağın sunduğu imkânlar ile karşılaşılan zorluklar arasındaki dengeyi gözler önüne sermekte ve ergenler ile genç yetişkinlerin dijital medya kullanımlarını daha sağlıklı yönetmeleri için gerekli politikaların ve müdahalelerin geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines in depth the effects of digitalization on communication tools and information flow and addresses the consequences of these transformations on individuals' daily lives and psychosocial functions. The study focused specifically on the effects of digital media on adolescents and young adults, and evaluated the effects of digital stress and Fear of Missing Out (FoMO) on these age groups. In the study conducted with 402 participants from Turkey, variables such as gender, education and income level were examined in detail. The analysis results revealed that the FoMO levels of female participants were statistically higher than men, and digital stress levels were higher in men. Additionally, a strong positive correlation was observed between increased levels of FoMO and increased levels of digital stress among adolescents and young adults. Increasing educational attainment was associated with a significant reduction in levels of FoMO and digital stress, indicating that education plays an important role in coping with challenges in digital environments. Lower FoMO and digital stress levels were observed in individuals with higher levels of economic well-being, indicating that economic stability provides protective effects on psychological health. As a result, this study reveals the balance between the opportunities offered by the digital age and the challenges encountered and emphasizes the importance of developing the necessary policies and interventions for adolescents and young adults to manage their digital media use more healthily.