Zaman serileri analizinde Box-Jenkins yöntemi ve turizm verileri üzerine bir uygulama
Box-Jenkins method in time series analysis an application on tourism sector
- Tez No: 87662
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
ÖZET Bu çalışmada, önce istatistik tahmin ve zaman serileri analiz teknikleri hakkında kısa bilgiler verilmiş, sonra zaman serileri analizinde önemli bir yere sahip olan Box-Jenkins tahmin tekniği ayrıntılı bir şekilde incelenerek adı geçen tekniğin model belirleme aşamaları tek tek gösterilmiştir. Daha sonra da Türkiye'nin turizm sektörü incelenmiş ve 1983-1998 yılları arasında Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısı ve Türkiye'nin turizm geliri verileri Box-Jenkins yöntemi ile analiz edilmiş, uygun Box-Jenkins modelleri belirlenmiştir. En sonunda da söz konusu serilerin gelecekte alması beklenen değerleri tahmin edilmiştir. tC lrfteOCÖĞRnİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study starts with a brief description of some of the statistical estimation methods and the analysing techniques of time series. This is followed by a detailed examination of Box-Jenkins technique which is one of the most frequently used time series technique. The steps of model definition are also explained in detail at this stage. In the next step, The Turkish tourism sector is examined and the total foreign tourist number, and their contribution to the Turkish economy is analysed by using Box-Jenkins technique. The time period for this analysis is between 1983 and 1998. The most appropriate models of the technique are then revealed. Finally, the above mentioned time series' expected values for the future are estimated in the last chapter. tCjteSttÖ?RCTİMKimr/Lü MttDMAJraSYON MERKEZİ III