Sağlamcı ARIMA modelleri ve yapay sinir ağlarının karşılaştırmalı incelenmesi:Turizm örneği
Comparative examination of robust ARIMA models and artificial neural networks: An example on tourism
  1. Tez No: 357316
  2. Yazar: SELİM DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Zaman serileri analizi, George E. P. Box ve Gwilyn M. Jenkins tarafından sistematik hale getirilmesiyle önemli bir çalışma alanı haline gelmiştir. İstatistiğin çeşitli branşlarında zaman serileri analizi için yeni metotlar geliştirilmiş ve hala da zaman serileri analizi için yeni yöntemler geliştirilmeye devam edilmektedir. Bu yöntemlerden biri de yapay sinir ağları yöntemidir. Yarım asır önce ortaya atılan yapay sinir ağları yöntemi, görüntü işleme, sınıflandırma, örüntü tanımlama gibi pek çok alanda etkin bir şekilde kullanılmaktadır ve şimdilerde zaman serileri analizinde etkin bir şekilde kullanılmaya çalışılmaktadır. Bu yapılırken yapay sinir ağlarının mimarisini oluşturma yolları aranmaktadır. Bu mimariyi oluşturmak, turizm verileri gibi büyük rakamlarda gözlemler içeren verilerde ayrıca zordur. Bunun nedeni analizdeki hata ne kadar küçültülürse küçültülsün, verideki büyük rakamlar nedeniyle gene de mimarideki en ufak hatalar göze batar hale gelmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, yapay sinir ağlarında mimari oluşturulurken istatistiksel yöntemlerden faydalanılarak genel turizm analizlerine uygun modellerin bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Time Series Analysis became a prominent sudy field by the works of George E. P. Box and Gwilyn M. Jenkins. There has been numerous studies about time series analysis originating from different branches of the discipline of Statistics and new time series analysis methods are still developed. One of these methods is the Artificial Neural Networks method. The Artificial Neural Networks method dating back to studies half a century ago is used effectively in several fields such as Image Processing Classification, Pattern Recognition etc. and is practiced in most studies to effectively analyze any time series data. In those studies, methods for the creation of architecture of Artificial Neural Networks are searched. However, datasets like the ones that regarding general tourism in a country can pose a problem in constructing an Artificial Neural Network architecture. The reason why this particular is aroused is that no matter how much we minimize the error of the analysis, the big figures in the datasets force the flaws of the architecture to look bigger than it already is. In this study, the aim is to produce proper models by using statistical methods to create an ideal architecture for Articial Neural Networks.