Vergi hukukunda mücbir sebep ve COVID-19 dönemi incelemesi
Force majeure in tax law and COVID-19 period review
  1. Tez No: 876630
  2. Yazar: ASİL KADİR KUMAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÇİDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mücbir sebep kavramı anlamsal kökeniyle birlikte hukuk literatüründe de kendine yer edinmiş, zamanla her hukuk dalı için farklı anlam ve kapsamlar içeren bir mahiyete bürünmüştür. Bu minvalde ele alındığında, özellikle doğal afet, ani ağır hastalıklar ve benzeri durumların ortaya çıkması neticesinde, en çok vergi ödev ve haklarını etkileyen bir unsur haline gelmiştir. Vergi Hukuku özelinde bu şekilde kendine yer bulan mücbir sebep kavramı, değişen şartlar ve gelişen dünya düzeni ile birlikte yenilenmiş, en son COVID-19 pandemisi ile birlikte yeni bir mahiyete bürünmüştür. Uzunca bir süre tüm dünyayı etkisi altına almış olan COVID-19 salgını, ülkemizde de Mart 2020 itibariyle görülmeye başlamış ve aylar hatta yıllar süren yıkıcı bir sürece yol açmıştır. Vergisel anlamda ele alındığında mücbir sebep kavramı içinde kendisine yer bulan COVID-19 hastalığının sonuçları, kamu otoritesince yine bu kapsamda değerlendirilerek alınan tedbirler doğrultusunda olumsuz etkilerinden arındırılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın amacı tarihsel kökeninden başlayarak mücbir sebep kavramının önce vergi hukuku özelinde incelenmesini, ardından da COVID-19 salgını döneminde bu kavram ışığında alınan tedbirlerin akıbetini, belgesel tarama metodu çerçevesinde ele almaktır. Yapılan araştırma neticesinde mücbir sebep kavramının pandemi benzeri olası durumlar karşısında kullanılmak üzere günümüz dünyasında çok daha geniş kapsamlı bir öneme haiz olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of force majeure, with its semantic origins, has gained a place in the legal literature, and over time, it has acquired a nature with different meanings and scopes for each branch of law. In this context, it has become a factor that affects tax duties and rights the most, mainly due to natural disasters, sudden serious illnesses, and similar situations. The concept of force majeure, which finds its place in Tax Law in this way, has been renewed with the changing conditions and the developing world order and has taken on a new nature with the latest coronavirus pandemic. The COVID-19 epidemic, which has affected the whole world for a long time, started to appear in our country in March 2020 and caused a devastating process that lasted months or even years. When considered in tax terms, the consequences of the Coronavirus (COVID-19) disease, which is included in the concept of force majeure, have been evaluated within this context by the public authority, and its adverse effects have been tried to be eliminated in line with the measures taken. This study aims to examine the concept of force majeure, starting from its historical origin, first in tax law, and then to discuss the outcome of the measures taken in light of this concept during the coronavirus epidemic within the framework of the documentary screening method. As a result of the research, it was concluded that the concept of force majeure has a much broader importance in today's world, as it is used in the face of possible situations such as pandemics.