Meslek yüksekokulu öğrencilerinin öğrenme yaklaşımları ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between learning approaches and academic achievements of vocational school students
  1. Tez No: 876629
  2. Yazar: EMRE ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, meslek yüksekokulu öğrencilerinin öğrenme yaklaşımları ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nicel bir araştırma olan bu çalışmanın yöntemi tarama modelidir. Araştırmanın çalışma grubunu Karabük Üniversitesi'nde öğrenim gören meslek yüksekokulu öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma için gerekli verileri elde etmek adına Topkaya, Yaka ve Öğretmen (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan "Öğrenme ve Ders Çalışma Yaklaşımları Envanteri (ÖDYE-Kısa Form) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin güvenirlik analizini takiben basıklık çarpıklık değerlerine bakılmış, verilerin parametrik test koşullarına uygun olduğu tespit edildikten sonra öğrencilerin ÖDYE kısa formundan aldıkları puanlar ile demografik özellikleri arasındaki ilişkilerin varlığı bağımsız değişkenler T, ANOVA testleri ile; öğrencilerin öğrenme ve ders çalışma yaklaşımları ile genel not ortalamaları arasındaki ilişki ise korelasyon analizi ile test edilmiştir. Bu testler sonucunda meslek yüksekokullarındaki öğrencilerin derinlemesine ve stratejik öğrenme yaklaşımlarını daha çok tercih ettikleri ve yüzeysel öğrenme yaklaşımını daha az tercih ettikleri, öğrencilerin cinsiyetine göre derinlemesine öğrenme ve yüzeysel öğrenme yaklaşımlarından aldıkları puanlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı ancak stratejik öğrenme yaklaşımının kadın öğrenciler tarafından daha çok benimsendiği, öğrencilerin yaşlarına göre derinlemesine ve yüzeysel öğrenme yaklaşımlarını benimseme düzeylerinin anlamlı bir farklılık göstermediği, öğrencilerin sınıf düzeyleri ile derinlemesine ve yüzeysel öğrenme yaklaşımlarını benimseme düzeyleri arasında anlamlı istatistiksel bir farklılık olmadığı, öğrencilerin genel not ortalamaları ile yüzeysel öğrenme yaklaşımı tercihleri arasında negatif, stratejik öğrenme yaklaşımı tercihleri arasında ise pozitif yönde bir ilişki olduğu ancak derinlemesine öğrenme yaklaşımı tercihleri ile genel not ortalamaları arasında bir ilişkinin bulunmadığı görülmüştür. Araştırmada üniversitelerde eğitimin niteliğini geliştirmeyi amaçlayan politikaların oluşturulması, bu politikaların uygulamaya geçirilmesi, meslek yüksek okulundaki öğrencilerin eğitiminde öğrenen merkezli bir yapının oluşturularak derinlemesine öğrenme becerilerinin öğrenenlere kazandırılması; bunun için meslek yüksekokullarında ders veren öğretim elemanlarının öğreticilik becerilerinin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between learning approaches and academic achievements of vocational school students. The method of this quantitative research is survey model. The study group of the research consists of vocational school students studying at Karabuk University. In order to obtain the necessary data for the research, the 'Learning and Study Approaches Inventory (ÖDYE-Short Form) adapted into Turkish by Topkaya, Yaka, and Öğretmen (2018) was used. Following the reliability analysis of the data obtained in the study, kurtosis and skewness values were examined, and after it was determined that the data were suitable for parametric test conditions, the existence of relationships between the scores of the students obtained from the short form of the ÖDYE and their demographic characteristics were tested by Independent Sample T, One Way ANOVA tests; the relationship between the students' learning and study approaches and their GPA was tested by correlation analysis. As a result of these tests, it was found that students in vocational schools preferred in-depth and strategic learning approaches more and surface learning approach less, there was no significant difference between the scores obtained from in-depth learning and surface learning approaches according to the gender of the students, but strategic learning approach was adopted more by female students, It was observed that there was no significant statistical difference between the grade levels of the students and their levels of adoption of in-depth and surface learning approaches, there was no significant statistical difference between the grade levels of the students and their levels of adoption of in-depth and surface learning approaches, there was a negative relationship between the students' grade point averages and their surface learning approach preferences, and there was a positive relationship between their strategic learning approach preferences whereas there was no relationship between their deep learning approach preferences and their grade point averages. In the research, it was suggested that policies aiming to improve the quality of education in universities should be established, these policies should be put into practice, a learner-centred structure should be created in the education of students in vocational schools and in-depth learning skills should be gained to learners; for this purpose, the teaching skills of the lecturers teaching in vocational schools should be improved