A mixed-methods case analysis of ELL students' perceptions of individual writing and computer-mediated collaborative writing
ELL öğrencilerinin bireysel ve bilgisayar-aracılı işbirlikçi yazma konusundaki algılarının bir karma yöntem durum analizi
- Tez No: 876631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA ÜNLÜ CARLIK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ERDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Temel bir dil becerisi olan yazma, geleneksel olarak ikinci dil (L2) öğreniminde bireysel bir etkinlik olarak ele alınmış ve öğrencilerin katılımı ve yeterlilik gelişimi için zorluklar ortaya çıkarmıştır. Ancak, eğitimde işbirlikçi yaklaşımların evrimi ve Web 2.0 teknolojilerinin yükselişiyle birlikte, L2 yazma becerilerini geliştirmek için işbirlikçi yazmadan yararlanmaya yönelik ilgi artmaktadır. Yazma süreci boyunca birden fazla katılımcının yer aldığı ortak metin üretimi olarak tanımlanan işbirlikçi yazma, dilsel gelişim ve anlamlı sosyal etkileşim için artan fırsatlar gibi bireysel yazmaya göre benzersiz avantajlar sunar. Bu çalışma, öğrenme çıktılarının geliştirilmesinde sosyal etkileşimin ve paylaşılan sorumluluğun rolünü vurgulayan sosyokültürel teoriden, özellikle de Vygotsky'nin yakınsak gelişim alanı (ZPD) ve yapı iskelesinden temel almaktadır. Araştırma, nicel anketler ve nitel görüşmeleri birleştiren açıklayıcı sıralı bir tasarıma sahip karma bir yöntem yaklaşımı kullanmaktadır. Veriler 100 öğrenciden yapılandırılmış anketler ve 22 öğrenciden yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Nicel aşama, öğrencilerin bilgisayar aracılı işbirlikçi yazmanın (CMCW) dilbilgisi, kelime bilgisi ve içerik açısından etkinliğine ilişkin algılarını araştırmış ve iş birliğine dayalı yazmaya yönelik son derece olumlu tutumlar ortaya koymuştur. Özellikle, katılımcıların %94'ü kelime dağarcığında, %97'si ise dilbilgisinde iş birliğine dayalı çabalar sayesinde gelişme olduğunu algılamıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel bilgiler, öğrencilerin bireysel, ikili ya da dörtlü küçük gruplar halinde yazma tercihlerine ilişkin incelikli bakış açıları sağlamıştır. Bu tercihleri etkileyen faktörler arasında özerklik, grup dinamikleri ve görev karmaşıklığı yer almaktadır. Bazı öğrenciler bağımsızlık ve yaratıcı kontrol için bireysel yazmayı tercih ederken, diğerleri farklı fikirler üretmek ve sosyal bağlantıları teşvik etmek için işbirlikçi ortamları takdir etmiştir. Katılımcılar tarafından tanımlanan CMCW'nun temel kolaylaştırıcıları, işbirlikçi öğrenme ortamlarının faydalarını vurgulayan önceki araştırmalarla uyumlu olarak gelişmiş yaratıcılık, artan motivasyon ve gelişmiş dil becerilerini içeriyordu. Bununla birlikte, fikir birliği oluşturma zorlukları ve grup üyeleri arasında eşit olmayan katılım gibi zorluklar da kaydedilmiştir ve bu da iş birliğine dayalı yazma deneyimlerini optimize etmek için destekleyici öğretim stratejilerine ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu çalışma, Türk EFL (yabancı dil olarak İngilizce öğretimi) bağlamlarında CMCW üzerine yapılan araştırmalardaki boşluğu ele alarak ve işbirlikçi yazmanın etkililiği ve öğrenci algıları hakkında ampirik kanıtlar sağlayarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma, bilgisayar aracılı işbirlikçi yazmanın L2 yazma kurslarına nasıl etkili bir şekilde entegre edilebileceğini keşfederek, dil öğrenme deneyimlerini geliştirmeyi amaçlayan eğitim uygulamalarını bilgilendirmektedir. Sonuç olarak, bulgular, L2 yazma yeterliliğini teşvik etmek ve öğrencilerin dil gelişimine yardımcı olacak destekleyici bir öğrenme ortamı oluşturmak için işbirlikçi yaklaşımların benimsenmesinin pedagojik sonuçlarının altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
Writing, a fundamental language skill, has traditionally been approached as an individual activity in second language (L2) learning, posing challenges for learners' engagement and proficiency development. However, with the evolution of collaborative approaches in education and the rise of Web 2.0 technologies, there is growing interest in leveraging collaborative writing to enhance L2 writing skills. Collaborative writing, defined as joint text production involving multiple participants throughout the writing process, presents unique advantages over individual writing, such as increased opportunities for linguistic development and meaningful social interaction. The study draws on sociocultural theory, particularly Vygotsky's Zone of Proximal Development (ZPD) and scaffolding, which underscore the role of social interaction and shared responsibility in enhancing learning outcomes. The research employs a mixed methods approach with an explanatory sequential design, combining quantitative surveys and qualitative interviews. The data were collected from 100 students via structured questionnaires and 22 students through semi-structured interviews. The quantitative phase explored students' perceptions of CMCW effectiveness in terms of grammar, vocabulary, and content, revealing overwhelmingly positive attitudes toward collaborative writing. Specifically, 94% of respondents perceived improvements in vocabulary, and 97% in grammar through collaborative efforts. Qualitative insights from semi-structured interviews provided broader perspectives on students' preferences for writing individually, in pairs, or in small groups of four. Factors influencing these preferences included autonomy, group dynamics, and task complexity. While some students favored individual writing for its independence and creative control, others appreciated collaborative settings for generating diverse ideas and fostering social connections. Key facilitators of CMCW identified by participants included enhanced creativity, increased motivation, and improved language skills, aligning with previous research highlighting the benefits of collaborative learning environments. However, challenges such as rising conflicts and unequal participation among group members were also noted, suggesting a need for supportive instructional strategies to optimize collaborative writing experiences. The study contributes to the literature by addressing the gap in research on CMCW in Turkish EFL contexts and providing empirical evidence on its efficacy and student perceptions. By exploring how computer-mediated collaborative writing can be effectively integrated into L2 writing courses, this research informs educational practices aimed at enhancing language learning experiences. Ultimately, the findings underscore the pedagogical implications of adopting collaborative approaches to promote L2 writing proficiency and fostering a supportive learning environment conducive to students' language development.