Turizm sektöründe arttırılmış gerçeklik uygulamaları: Müze ziyaretçileri üzerinde bir inceleme
Augmented reality applications in the tourism sector: A study on museum visitor
  1. Tez No: 876633
  2. Yazar: OĞUZ PİRİNÇCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVRİM ÇELTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın temel amacını Ankara'da yer alan artırılmış gerçeklik müzesini ziyaret eden ve gezen kişilerin ziyaret sonrasında internet ortamında yaptığı yorumları değerlendirmek ve ziyaret eden kişilerin yorumlarında yazdığı düşünceleri ortaya çıkarmaktır. Literatür taraması yapıldığında, müze ziyaretçilerinin internet ortamında yapılan yorumlarını inceleyen fazla çalışma yapılmadığı görülmektedir. Yapılan bu çalışma ileride yapılacak olan çalışmalara önemli bir referans kaynağı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca ziyaretçiler tarafından yapılan olumlu ya da olumsuz yorumları değerlendirerek işletmenin gerekli önlem almasında katkı sağlanmaktadır. Bu araştırmanın evren örneklemini Ankara 'da yer alan artırılmış gerçeklik müzesi ziyaretçilerinin deneyimi yaşadıktan sonra Google ve tripadvisor internet sayfalarına yaptıkları 321 adet yorum oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to evaluate the comments made online by visitors who toured the augmented reality technology museum located in Ankara and to uncover the thoughts expressed in their reviews. A literature review indicates that there are not many studies examining the online comments of museum visitors. This study is expected to serve as a significant reference for future research. Additionally, by evaluating the positive or negative comments made by visitors, it contributes to the museum's ability to take necessary measures. The sample of this research consists of 321 reviews left by visitors of the augmented reality museum in Ankara on Google and TripAdvisor after their visit.