Müslümanlar ile birlikte yaşama tecrübesi olan Almanlarda İslamofobi algısı (Saarland örneği)
Perception of Islamophobia among Germans and their experience of living together with Muslims: The sample of Saarland
- Tez No: 876656
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Almanya, tarih boyunca çeşitli dönemlerde önemli göç dalgalarına maruz kalmıştır. Özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında ekonomik büyümeyi desteklemek adına birçok ülkeden işçi göçü kabul etmiştir. Bu göçler, Almanya'nın demografik yapısını önemli ölçüde değiştirmiş ve ülkeyi çok kültürlü bir topluma dönüştürmüştür. Ancak, bu çok kültürlü yapının beraberinde getirdiği sosyal ve kültürel dinamikler, zaman zaman toplumsal gerilimler ve önyargılarla sonuçlanmıştır. Bu gerilimlerin önemli bir parçası olarak, İslamofobi giderek artan bir endişe kaynağı haline gelmiştir. Özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından, Müslümanların terörizmle özdeşleştirilmesi, İslamofobi'nin yaygınlaşmasına ve derinlemesine neden olmuştur. Bu süreçte, terör saldırılarının Müslümanlar tarafından gerçekleştirdiği algısı, medya ve siyasi söylemlerle pekiştirilmiş Müslümanlara yönelik düşmanlıklar artmıştır. Almanya'da yaşayan Müslümanlar, İslamofobi'nin yaygın etkileri nedeniyle iş, eğitim ve kamusal alanlarda sistematik ayrımcılık ve önyargılarla karşılaşmaktadır. Bu bağlamda, nefret suçları, fiziksel saldırılar, ibadet yerlerine ve Müslümanlara ait mülklere yönelik vandalizm, sözlü taciz ve nefret söylemi, Müslüman toplulukların toplumsal entegrasyonunu ciddi şekilde engellemekte, onları toplumsal dışlanma ve yoğun psikolojik baskı altında kalmalarına ve yaşam koşullarının zorlaşmasına neden olmaktadır. İslamofobi gibi toplumsal sorunların çözümüne yönelik etkili stratejiler geliştirebilmek için, öncelikle bu sorunun algılanması ve farkındalığın artırılması gerekmektedir. Bu bağlamda, Alman toplumunda İslamofobi algısının değerlendirilmesi ve analiz edilmesi, çalışmanın ana hedefidir. Araştırma kapsamında, Alman toplumunda İslamofobi algısını ve farkındalığını ölçmek, İslam algısını değerlendirmek ve İslamofobi'nin nedenlerini, etkilerini ve sonuçlarını analiz etmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda bu çalışma nitel bir çalışma olup, Saarland bölgesinde yaşayan Alman katılımcılarla mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Alman toplumunda İslamofobi'nin yaygınlığının büyük ölçüde bilgi eksikliği, zan, yanlış ve olumsuz algıların hakim olmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Germany has experienced significant waves of migration throughout it's history. Particularly after World War II, in order to support economic growth, it accepted a large number of workers from various countries. These migrations have considerably altered Germany's demographic structure and transformed the country into a multicultural society. However, the social and cultural dynamics that accompany this multicultural structure have at times resulted in social tensions and prejudices. An integral part of these tensions is the increasing concern over İslamophobia. Especially following the September 11 attacks, the association of Muslims with terrorism has led to the widespread and profound propagation of İslamophobia. İn this process, the perception that terrorist attacks are carried out by Muslims, reinforced by media and political discourse, has increased hostility towards Muslims. Muslims living in Germany systematic discrimination and prejudices in employment, education, and public spaces due to the pervasive effects of İslamophobia. İn this context, hate crimes, physical assaults, vandalism targeting places of worship and properties belonging to Muslims, verbal harassment, and hate speech significant hinder the social integration of Muslim communities. These incidents subject them to social exclusion, intense psychological pressure, and deteriorating living conditions. To develop effective strategies for addressing social issues such as İslamophobia, it is crucial to first understand and raise awareness about the problem. İn this context, the primary objective of this study is to asses and analyze the perception of İslamophobia among the German populace, evaluate perceptions of İslam, and analyze the causes, effects, and consequences of İslamophobia. To this end, interviews were conducted with German participants living in Saarland region. The findings of the research indicate that the prevalence of İslamophobia in German society largely stems from a lack of knowledge, suspicion, and the dominance of incorrect and negative perceptions.