Toplam kalite yönetimi ve takstil sanayiinde bir araştırma
Total quality management and a research in textile industry
- Tez No: 87666
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Toplam kalite yönetiminde kalite, bir ürünün standartlara uygun olmasından daha çok, müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilme veya toplam müşteri tatminini ve memnuniyetini sağlayabilme özelliğidir. Müşteri memnuniyetini gerçekleştirecek şekilde kalite geliştirme çalışmaları, toplam kalite yönetimi uygulamasına geçilerek sağlanabilir. Küresel rekabetin yoğun olarak yaşandığı günümüzde işletmeler, ancak kaliteyi doğru anlayarak ve ona önem vererek bu rekabeti kazanabilir. Global rekabet ve teknolojik gelişmeler göstermiştir ki işletmelerde üretim hatalarının önlenmesi, sürekli iyileştirme ve kalite geliştirme çalışmaları, müşteri memnuniyeti, işletme yöneticilerini toplam kalite yönetimi uygulamasına yöneltmektedir. Türkiye'de tekstil sanayiinde faaliyet gösteren işletmeler, toplam kalite yönetimini uygulamak istemektedir. İşletme yöneticileri, yönetimin kalite anlayışını, kaliteyi belirleyen en önemli faktör olarak kabul etmekte; müşteri memnuniyetini sağlamayı ve kaliteyi yükseltmeyi, işletme üst yönetiminin en önemli iki görevi olarak görmektedir. -ss^
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the total quality management, the quality has not only the suitability of a production to the standards, but it has also the characteristics of satisfying the needs of customers. Therefore, the best way of developing a quality model depends on the total quality management. The companies today is in a hard global competition. In such situations, the organizations have to understand the meaning and importance of the quality in order to win competition. Global competition and technological improvements have shown that the prevention of production defects and quality development in the companies have led to managers to implementing the total quality management. The companies which are active in textile industry want to implement the total quality management in Turkey. The managers accept the top managers' quality understanding as an important factor in the quality; therefore the satisfaction of customers and high quality development has been accepted two important goals of the top management. m