Alman üniversitelerindeki Türk tarihi ile alakalı doktora çalışmaları (1970-1998)
  1. Tez No: 87667
  2. Yazar: MUHİTTİN AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1970-1998 yıllan arasında Alman üniversitelerinde Türk Tarihi ile alakalı yapılan doktora çalışmaları asıl konuyu oluşturur. Mümkün olduğunca Alman üniversitelerinin Türkoloji bölümlerinde olan kataloglar incelenmiş ve doktora tezleri ortaya çıkarılmıştır. Çalışmalar, ilk önce İslamiyet Öncesi ve İslamiyet Sonrası Türk Tarihi anabaşlıklan altmda değerlendirilmiş, ardından Selçuklular, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti altbaşlıkları ile siyasi, sosyal, ekonomik, eğitim, sağlık, diplomasi ve biyografi konularında bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, bu alanda 49 adet doktora tezi incelenerek bu çalışma meydana' getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn this study, the theses of doctorate dealt with the Turkish History in the German universities constitute the main subject. Taking into consideration the catalogues of the departments of the Turcology, the theses have been researched. First of all, these works under the headlines of Pre-İslamic and Post-islamic Turkish History, then under the sublines of the Seljukids, the Ottoman Empire and the Rupublic of Turkey on the subjects of policy, social, economy, education, healty, diplomacy and biography are studied. As a result, 49 doctorate theses made up this work.