Manzara resminde deniz imgesi
The image of the sea in landscape painting
  1. Tez No: 876661
  2. Yazar: MÜSLÜME YARADANAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KÜÇÜKÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Sanat bir bakıma ifşadır. Naif bir ifşadır. Güzelin arayışında olan bir ifşadır. Sanat en güçlü iletişim yollarından biridir. Bir lisan gibi; kendini anlatmak, çağını anlatmak ya da yaşadığı çevreyi anlatmaktır. Eskiden mağara duvarları görsellikle önemliydi. Günümüzde ise her yanımız görsellikle önemlidir. Antik çağlardan beri farklı kültür ve medeniyetlerde farklı görünüm ve yerlerde kendini gösteren deniz temalı manzara resimleri, 18. yüzyıl sonrasında ortaya çıkan Romantizm sanat akımıyla kendine yeni bir yol aramıştır. Romantizm sanat akımının getirdiği yeni oluşumlar, antik döneme yeniden dönüş dediğimiz Neo-Klasik akımından sonra Avrupa sanatının yeni bir zihniyet ve bakış açısıyla canlanmasına olanak sağlamıştır. Sanatçılar, hayallerden, duygulardan ve doğadan ilham alarak eserlerini üretmeye başlamışlardır. Deniz manzaralı resim çalışan ressamların tarzları birbirinden farklıdır. Sanatçıların deniz manzaralı resimlerinde, Orta Çağ hikayelerinden doğa manzaralarına, korkunç figürlerden kırsal hayata kadar uçsuz bucaksız konu çeşitliliği gözlemlenir. Mantığın ve kalabalığın sıradanlığından kaçarak güzelliği ve farklı diyarları ararlar. Manzara ressamları, eserlerinde kendi korkularını, arzularını ve ümitlerini paylaştığı gibi izleyicileri de kendi özlerine ve iç dünyalarına bir yolculuğa çıkarmaktadır. Deniz manzaralı resimlerde, doğanın coşkunluğu ve esrarı, romantik duygularla birleşerek izleyiciyi büyülemeye yönelik bir fırsat sunar. Ressamlar, dalgalanan denizlerdeki sonsuzluk ve umutla, izleyicilere hayal gücünü ve duygusal bir yolculuğu yaşatır. Bu tez çalışmasında, manzara resimlerinde özellikle deniz imgesinin yeri ve önemi incelenmiştir. Denizin sanatsal temsilini anlamak, tarihsel bağlamda değerlendirmek ve izleyiciyi anlamak, bu çalışmanın temel hedeflerindendir. Bu çalışmamızda, öncelikle batı resim sanatında deniz manzaralı resimlerin öncülerinden William Turner, Caspar David Friedrich, Ivan Ayvazovski, Claude Monet, Aleksandr Korol; Türk resim sanatında deniz manzaralı resimlerinin öncülerinden Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Şevket Dağ ve Mustafa Sekban eserlerinin sanat eleştirisi doğrultusunda derinlemesine incelenmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca tez kapsamında yapılan 10 adet uygulama çalışması da ele alınarak değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Art is, in a way, a revelation. It is a naive revelation. It is a revelation in search of beauty. Art is one of the most powerful ways of communication. Like a language; is to tell about oneself, about one's age, or about the environment one lives in. In the past, cave walls were visually important. Nowadays, every aspect of us is visually important. Marine-themed landscape paintings, which have appeared in different views and places in different cultures and civilizations since ancient times, sought a new path with the Romanticism art movement that emerged after the 18th century. The new formations brought by the Romantic art movement enabled the revival of European art with a new mentality and perspective after the Neo-Classical movement, which we call a return to the ancient period. Artists began to produce their works by taking inspiration from dreams, emotions and nature. The styles of painters who paint sea views are different from each other. In the artists' sea view paintings, a vast variety of subjects can be observed, from medieval stories to nature landscapes, from scary figures to rural life. They seek beauty and different lands by escaping the ordinariness of logic and crowds. Landscape painters share their fears, desires and hopes in their works, and also take the audience on a journey to their essence and inner world. In sea view paintings, the exuberance and mystery of nature combine with romantic feelings and provide an opportunity to fascinate the viewer. Painters give viewers imagination and an emotional journey with eternity and hope in the waving seas. In this thesis, the place and importance of the sea image in landscape paintings has been examined. Understanding the artistic representation of the sea, evaluating it in historical context and understanding the audience are the main objectives of this study. In this study, we will primarily focus on William Turner, Caspar David Friedrich, Ivan Ayvazovski, Claude Monet, Aleksandr Korol, Marina Kaverinskih, who are the pioneers of sea view paintings in western painting; The works of Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat, İbrahim Çallı, Şevket Dağ, Ahmet Yeşil and Mustafa Sekban, one of the pioneers of sea view paintings in Turkish painting, were examined and interpreted in depth in line with art criticism. In addition, 10 application studies carried out within the scope of the thesis were also evaluated and interpreted.