The impact of Kahoot on vocabulary achievement and foreign language learning anxiety of Turkish EFL learners
Kahoot uygulamasının İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin kelime başarısına ve dil öğrenme kaygıları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 876662
  2. Yazar: MUSTAFA AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Teknolojinin emek ve zaman tasarrufu sağlaması ve birçok insanın günlük hayatında yer alması nedeniyle dil öğrenimi alanında da teknolojiden faydalanmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Son yıllarda, eğitsel oyunlar aracılığıyla kelime öğretimi giderek yaygınlaşmıştır. Teknolojinin dil öğrenme ortamlarına entegrasyonu, yabancı dil eğitimini hem eğitmenler hem de öğrenciler için daha cazip hale getirirken, web tabanlı oyunlar aracılığıyla kelime öğretimi, yabancı dil öğrenme sürecinin en keyifli ve en pratik parçalarından biri olarak görülmektedir. Bu dijital oyunlar öğrenme sürecini keyifle birleştirirken öğrencilerin derse ve içeriğe olan ilgilerini en üst düzeye çekmektedirler. Bu nedenle, bu çalışma Kahoot'u kelime öğretiminde bir mobil uygulama olarak kullanmayı ve öğrencilerin kelime başarısı ve kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma Afyonkarahisar'ın Çay ilçesindeki bir devlet ortaokulunda 45 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yarı deneysel ve hem nitel hem de nicel yöntemleri içeren karma yöntemli bir araştırma deseni kullanılmıştır. Uygulama sürecinde, deney grubu mobil uygulama Kahoot aracılığıyla kelime öğrenip tekrar ederken, kontrol grubu geleneksel kalem ve kağıt alıştırmalarıyla kelime pratiği yapmaya devam etmiştir. Uygulama süreci altı hafta süren bu çalışmanın nitel kısmı için, deney grubundaki katılımcılar, Kahoot uygulamasını bir kelime öğrenme stratejisi ve pekiştirme aracı olarak kullanma konusundaki görüşlerini, duygularını ve deneyimlerini paylaşmak için her iki haftada bir olmak üzere toplamda üçer adet yansıtıcı günlük tutmuşlardır. Nicel verilerin analizi için SPSS programı kullanılırken, nitel veriler için ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Nicel verilerin bulguları, Kahoot uygulamasının deney grubu katılımcılarının kelime bilgilerini genişletmelerine ve dil öğrenme kaygılarını azaltmalarına yardımcı olduğunu göstermiştir; ancak bu puanlar istatistiksel olarak önemli bulunmamıştır. Yansıtıcı günlüklerden elde edilen veriler ise, dil sınıflarında mobil cihaz ve uygulamaların kullanılmasının öğrencileri kelime öğrenme ve pratik yapma konusunda motive ettiğini, çünkü bu öğrenme stratejisini ilham verici ve eğlenceli bulduklarını doğrulamıştır. Öğrencilerin sınıf ortamında teknolojik aletlerden dil öğrenme aşamasında yararlanmaları onların derse odaklanmalarını kolaylaştırmış ve düzeylerine uygun hazırlanmış mobil etkinlikler sayesinde yabancı dil öğrenme kaygılarında azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As technology saves effort and time and due to its presence in the daily lives of many people, it has become inevitable to benefit from technology in the field of language learning. Over the past few decades, teaching vocabulary through educational games has become increasingly common. As the integration of technology in language learning settings has made education more appealing to both instructors and students, teaching vocabulary through web-based games can be seen as one of the most enjoyable and practical part of foreign language learning process. These digital games combine the learning procedure with the joy. Thus, this study aimed to use Kahoot as a mobile application in vocabulary teaching and investigate its effects on vocabulary achievement and anxiety levels of the students. The study was carried out with 45 participants in a state secondary school in Çay, Afyonkarahisar. It used a mixed-method research design that was quasi-experimental. During the implementation process, the experimental group learned and revised vocabulary through the mobile application Kahoot while the control group went on practising vocabulary with traditional pen and paper exercises. The treatment procedure lasted for six weeks. For the qualitative part, the participants in the experimental group kept reflective journals every two weeks in order to share their opinion, feelings and experiences with using Kahoot as a vocabulary learning strategy. SPSS software was used for the analysis of quantitative data, while the content analysis method was used for qualitative data. The findings of the quantitative data indicated that Kahoot helped the participants of the experimental group expand their vocabulary knowledge and reduce their language learning anxiety; however these scores were found statistically insignificant. The data obtained from the reflective journals verified that using mobile devices and applications in language classes motivated students to learning and practising vocabulary as they found this learning strategy inspiring and enjoyable.