Psikiyatrik semptomların oyun oynama bozukluğu üzerindeki etkisinde psikolojik dayanıklılığın aracı rolü
The mediating role of psychological resilience in the effect of psychiatric symptoms on gaming disorder
  1. Tez No: 876686
  2. Yazar: CEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada psikolojik dayanıklılığın, psikiyatrik semptomlar ve internet oyun oynama bozukluğu arasındaki ilişkide aracı rolünün olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma 2023 yılında Türkiye'de ikame eden 18-30 yaş arası genç yetişkinlere İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeklerinin uygulanması ile yapılmıştır. Ayrıca internet oyun oynama bozukluğunun çeşitli demografik değişkenlerle olan farklılıklar ele alınmıştır. Araştırma psikiyatrik semptomların internette oyun oynama bozukluğunu yordadığını, psikolojik dayanıklılık moderatör olarak modele eklendiğinde psikiyatrik semptomların internette oyun oynama bozukluğu üzerindeki yordayıcı etkisinin düştüğü ortaya konmuştur. Sonuç olarak psikiyatrik semptomların internette oyun oynama bozukluğu üzerindeki etkisinde psikolojik dayanıklılığın kısmi aracı rolü olduğu görülmüştür. Neticede internette oyun oynama bozukluğuna karşı geliştirelecek psiko-eğitim çalışmalarında kişilerin güçlü yönlerinin de hesaba katılması ve bu çerçevede de psikolojik dayanıklılığı geliştirecek müdahalelerin kullanılması daha olumlu sonuçlar almak için katkı sağlayabilir. Sonuç olarak elde edilen bulgular, literatürde yer alan verilere dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated whether psychological resilience mediates the relationship between psychiatric symptoms and Internet Gaming Disorder. The study was conducted by administering the Internet Gaming Disorder Scale, Brief Symptom Inventory, and Adult Resilience Scales to young adults aged 18-30 years residing in Turkey in 2023. In addition, the differences between Internet gaming disorder and various demographic variables were discussed. The study revealed that psychiatric symptoms predicted Internet gaming disorder, and when psychological resilience was added to the model as a moderator, the predictive effect of psychiatric symptoms on Internet gaming disorder decreased. As a result, psychological resilience was found to have a partial mediating role in the effect of psychiatric symptoms on Internet gaming disorder. Considering the strengths of individuals in psycho-educational studies to be developed against Internet gaming disorder and using interventions to improve psychological resilience in this framework may contribute to achieving more positive results. In conclusion, the findings were discussed on the basis of the data in the literature.