The impact of Yemen's civil war on food security from 2015 to 2024
2015'ten 2024'e Yemen iç savaşının gıda güvenliğine etkisi
  1. Tez No: 876687
  2. Yazar: ZAİD SAAD ALİ ALHAMID ALALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ALİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Yemen'de 2015 yılından günümüze kadar süren iç savaşın ülkenin gıda güvenliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Kuru ortam ve kısıtlı ekilebilir araziler nedeniyle gıda güvenliği konusunda zaten büyük sıkıntılar yaşayan Yemen, uzun süren çatışmalar nedeniyle bu zorlukların daha da kötüleştiğini gördü. İç savaş ekonomik faaliyetlerde, tarımsal üretimde ve genel olarak gıdaya erişimde önemli aksamalara yol açarak ciddi insani krizlere neden olmuştur. Nitel bir yaklaşımın kullanıldığı bu çalışmada akademik literatür, uluslararası kuruluş raporları, hükümet yayınları, haber raporları, STK'lar ve BM değerlendirmeleri gibi çeşitli kaynaklardan elde edilen birincil ve ikincil veriler kullanılmıştır. Araştırma, Yemen'deki çatışma ve gıda güvensizliği arasındaki karmaşık ilişkiyi ortaya koyan önemli tema ve örüntüleri belirlemek için tematik analiz kullanmaktadır. Bulgular, iç çatışmanın gıda üretimi ve tedarik hatlarında önemli aksamalara yol açtığını ve bunun da gıda güvensizliği seviyelerinin artmasına neden olduğunu göstermektedir. Yemen'de hüküm süren ekonomik istikrarsızlık, yaygın enflasyon ve Yemen Riyali'nin devalüasyonu ile karakterize olup, çok sayıda hane halkı için temel gıda malzemelerinin satın alınamaz hale gelmesine neden olmaktadır. Kaynakların farklı gruplar tarafından ele geçirilmesi ve sömürülmesiyle belirginleşen savaş ekonomisi, durumu daha da kötüleştirmiştir. İnsani yardım müdahalesi, kısıtlı erişim, siyasi müdahale ve sınırlı fonlar gibi çok sayıda zorlukla karşılaştı. Bu zorluklara rağmen, insani yardım geçici de olsa hayati bir yardım sağlamıştır. Çalışma, gıda güvensizliğinin altında yatan nedenleri hedef alan kalıcı çözümlerin gerekliliğini vurgulamakta ve devam eden krizi hafifletmek için uluslararası yardımın artırılmasını savunmaktadır. Sonuç olarak tez, çatışma ve gıda güvenliği arasındaki karmaşık bağlantının anlaşılmasına katkı sağlamakta ve Yemen'de açlığı azaltmaya ve istikrarı desteklemeye adanmış politikacılar ve insani yardım kuruluşları için önemli perspektifler sunmaktadır. Genel olarak, ekonomi ve tarımdaki aksamalar, bireylerin yerinden edilmesi ve artan kırılganlık da dahil olmak üzere savaşın gıda güvenliği üzerindeki etkilerini göstermeye katkıda bulunacaktır. Bu, politika yapıcıların ve insani yardım aktörlerinin savaş sırasında veya öncesinde bir nüfusun durumunu tahmin etmelerine olanak tanıyacak.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of Yemen's civil war, which lasted from 2015 to the present day, on the country's food security. Yemen, which already has substantial difficulties concerning food security as a result of its dry environment and restricted cultivable land, has seen those challenges worsened by prolonged conflict. The civil war has caused significant disruptions to economic activity, agricultural production, and the overall accessibility to food, resulting in severe humanitarian crises. The study utilizes a qualitative approach and relies on primary and secondary data from various sources such as academic literature, international organization reports, government publications, news reports, NGOs, and UN assessments. The research uses thematic analysis to identify significant themes and patterns, demonstrating the complex correlation between conflict and food insecurity in Yemen. Findings indicate that the civil conflict has resulted in significant disruptions to food production and supply lines, resulting in increased levels of food insecurity. The prevailing economic instability in Yemen is characterized by widespread inflation and the devaluation of the Yemeni Rial, resulting in the unaffordability of essential food supplies for numerous households. The war economy, marked by the dominance and exploitation of resources by different factions, has worsened the situation even more. The humanitarian response faced numerous challenges, such as restricted access, political interference, and limited funds. Notwithstanding these challenges, humanitarian assistance has delivered vital, though temporary, relief. The study highlights the necessity for permanent solutions that target the underlying causes of food insecurity and advocates for increased international assistance to alleviate the ongoing crisis. Ultimately, the thesis contributes to the understanding of the complex link between conflict and food security, offering significant perspectives for politicians and humanitarian organizations dedicated to mitigating hunger and promoting stability in Yemen. Overall, it will contribute to illustrating the implications of the war on food security, including disruptions in the economy and agriculture, displacement of individuals, and increased vulnerability. This will enable policymakers and humanitarian players to forecast the condition of a population during or prior to a war.