Teknolojik ilerlemecilik bağlamında kültür emperyalizmi'nin Marvel sineması özelinde incelenmesi
An analysis of cultural imperialism in the context of technological progressism, spescific to Marvel cinema
  1. Tez No: 876688
  2. Yazar: MALİK AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DUDU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kültür her toplumu ayakta tutan önemli dinamiklerden biridir. Teknolojik ilerlemelerin hat safhalara çıktığı günümüz dünyasında, kitle iletişim araçlarının kültürler arasında bulunan çizgiyi belirsizleştirdiği görülmektedir. Kültürler arasındaki çizginin muğlaklaşması kültür emperyalizminin zeminini oluşturmaktadır. Kitle iletişim araçları içerisinde global olarak nitelendirilebilecek olan sinemanın kültür emperyalizmi oluşturacak biçimde şekillendirilmesi, dünya üzerinde egemen olan ideoloji ve kültürün yayılmasına yol açabilmektedir. I. Dünya savaşı sonrasında sinemayı Hollywood adı altında endüstrileştiren Amerika, kendi kültürünü dünyaya yaymakta önemli bir yere sahiptir. Kurduğu sinema endüstrisinin yanı sıra film içerisinde kullanılan klasik anlatı, karakter yapısı vb. birçok parametre Amerika'yı yüce bir konuma yerleştirecek biçimde ele alınmaktadır. Amerika'nın himayesinde bulunan küresel medya şirketleri; Amerika'nın düşünce, kültür ve değerlerini destekleyecek biçimde filmler içerisinde konumlandırılmaktadır. Bu durum Amerika dışındaki ülkelerin kültür ve değerlerini korumasını engellemesinin yanı sıra Amerika kültürüne özendirdiği görüşünü de ön plan çıkarmaktadır. Çalışmada, Hollywood Sineması'nın bünyesinde var olan Marvel Studios'un yapımcılığını yapmış olduğu doğa üstü filmlerin, dünya genelinde egemen olan düşünceyi ve Amerika'nın kendi kültürünü yaymasındaki rolü araştırmanın temel problemini oluşturmaktadır. Çalışmada Marvel filmlerinin göstergebilimsel analizi yapılarak, batı kültürünün filmler özelinde nasıl kodlanarak başka ülkelere sunulduğu analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Culture is one of the important dynamics that keeps a society alive. In today's world, where technological advances are increasing, mass media seem to obscure the differences between cultures. The blurring of the lines between cultures forms the basis of cultural imperialism. Cinema can be described as global among mass media. However, cinema is an important tool to create cultural imperialism. Therefore, cinema helps spread the ideologies and cultures that dominate the world. After World War I, the United States industrialized cinema under the name Hollywood. USA has been using Hollywood as an important tool to spread his culture. Along with the cinema industry, many factors such as the classical narrative in the films and the structure of the characters put the United States in a position above other states. Global media companies under the auspices of the United States; It is positioned within the films in a way that supports the thoughts, culture and values of the United States. This may prevent countries other than the United States from preserving their culture and values. Another view may reveal the feeling of admiration for American culture. The general subject of this study will be the role of supernatural films produced by Marvel Studios, a subsidiary of Hollywood Cinema, in spreading the dominant thought and American culture around the world. In the study, a semiotic analysis of Marvel Movies will be made and how western culture is coded and presented to other countries in the movies will be analyzed.