Sosyal medya pazarlama çabalarının tüketici davranışları ve marka değeri üzerindeki etkisine yönelik bir araştırma
A research on the effect of social media marketing efforts on consumer behavior and brand value
- Tez No: 876694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, sosyal medya pazarlama çabalarının marka değeri ve tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de sosyal medyayı kullanan tüketiciler oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Google Forms aracılığı ile elektronik ortamda düzenlenen anket formu 410 tüketiciye ulaştırılmıştır. Bütün katılımcıların anketleri değerlendirilmiş olup 390 anket araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada, ölçeklerin güvenirliliği için Cronbach Alfa Katsayısı ve geçerliliği için ise Faktör Analizi kullanılmıştır. Hipotezler Yapısal Eşitlik Modeli Analizi ile test edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sosyal medya pazarlama çabalarının marka değeri ve tüketici davranışları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu bulunmuştur. Bulgular, daha önceki çalışmaların bulgularını desteklemektedir. Bulgular genelleştirilemez. Kullanılan örneklem sayısı ve uyaranların sınırlı olması (yani, sosyal medya pazarlaması çabaları), bu sonuçları genelleştirebilmek için yeterli değildir. Araştırmanın sonuçları sosyal medya pazarlama çabalarının tüketici davranışları ve marka değeri bağlamındaki kavramsal ilişkileri gün yüzüne çıkarması ve pazarlamacıların ilgili kavramlar ile ilgili ilişkilere odaklanarak daha verimli ve etkin pazarlama stratejilerinin oluşturulması bağlamında işletmelere ve literatüre önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of social media marketing efforts on brand value and consumer purchasing behavior. The population of the research consists of consumers who use social media in Turkey. Convenience sampling method was used in the research. The survey form prepared electronically via Google Forms was delivered to 410 consumers. The surveys of all participants were evaluated and 390 surveys were included in the research. In the research, Cronbach's Alpha Coefficient was used for the reliability of the scales and Factor Analysis was used for the validity. Hypotheses were tested with Structural Equation Model Analysis. As a result of the research, it was found that social media marketing efforts had a statistically significant effect on brand value and consumer behavior. The findings support those of previous studies. The findings cannot be generalized. The limited number of samples and stimuli used (i.e., social media marketing efforts) are not sufficient to generalize these results. The results of the research make significant contributions to businesses and literature in the context of social media marketing efforts revealing conceptual relationships in the context of consumer behavior and brand value and creating more efficient and effective marketing strategies by marketers focusing on the relevant concepts and related relationships.