Stres yönetimi tekniklerinin yönetici düzeylerine göre uygulanması ve konu ile ilgili bir uygulama
Techniques of the stress management and their application on manager levels and survey of the topic
  1. Tez No: 87670
  2. Yazar: VİJDAN GÜLNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK RANA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET İnsan hayatında stresin var olduğu bilinmektedir. Gerek bireye gerekse organizasyonlara ve dolaylı olarak da topluma verdiği olumsuz zararların maliyeti hesaplanamamaktadır. İnsanları ve toplumları çeşitli yönlerden tehdit eden stres yıllardır bilim adamlarının dikkatini çekmekte ve konu ile ilgili yapılan bir çok çalışma konunun önemini göstermektedir. Sağlıklı bireyler sağlıklı toplumları oluşturur. Bu denli önemli bir konu ile ilgili olarak yaptığımız bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde stresin ne olduğunu, benzer kavramlarla ilişkisini, belirtilerini, nedenlerini ve çeşitlerini açıklamaya çalıştık. İkinci bölümümde ise stresle ilgili kavramlar üzerinde durmaya çalıştık. Kişilik, Genel uyum sendromu, Çalışma hayatı ve motivasyon gibi kavramların stresle ilişkilerini incelemeye çalıştık. Üçüncü bölümümüzde ise stresin modern yönetim yaklaşımları ile nasıl bir ilişkisi olabileceğini incelemek istedik. Ele aldığımız yaklaşımlar arasında Kriz yönetimi, Çatışma Yönetimi, İstisnalarla Yönetim, Amaçlara Göre Yönetim, Zaman Yönetimi, Toplam Kalite Yönetimi, Değişim Yönetimi ve Ergonomi gibi yaklaşımlar bulunmaktadır. Çalışmamızın dördüncü bölümünde stresin etkisiz hale getirilebilmesinde başvurulacak olan mücadele ve yönetim teknikleri üzerinde durduk. Herkesçe bilinmektedir ki mücadele kısa ve geçici bir yoldur. Bir tehlikeyi etkisiz hale getirebilmek için yönetilmesi gerekmektedir. Yukarıda saydığımız dört bölümle ilgili çalışmalara literatürde temin edilebilen kaynaklar ile kişisel deneyimlerime dayanmaktadır. Çalışmamızın teorik bulgularını son olarak yaptığımız bir anket çalışması ile desteklemek istedik. Anket uygulamamızın sonucunda gördük ki bazı konularda farklılık ve eksiklikler görülse dahi teorik olarak öne sürülen bir çok teknik çalışma hayatında stresin yönetilmesinde uygulanmaktadır. Teori ve uygulamanın büyük ölçüde benzerlik göstermesi sevindiricidir. Tespit edilen eksikliklerin de kısa zamanda giderileceğini umuyoruz.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY Stress has a significant place in human's life, and its effects on an individual social organizations and society can not be estimated easily. Stress which threatens people and society in many ways is the principal subject for scientists. This thesis consists of five parts. İn the first chapter the term“ stress”has been defined and stress, its symptoms, reasons, and types have been emphasized. The terminology on stress is the principal subject of the second chapter. Personality, General adapttaion syndrom, carier and motivation and their relation to stress have been examined also in this chapter. The aim of the third chapter is to find out its concern with the modern administration methods. These methods are as follows: that of crisis, that of timing, that of total quality, that of change and that of Ergonomi. The four chapters have been based on my own experience and on written sources concerning the subject. The study has been supported by a public survey.