Viyola dersi tutum ölçeğinin geliştirilmesi ve viyola öğrencilerinin tutumlarının incelenmesi
Development of the viola lesson attitude scale and examination of viola students' attitudes
  1. Tez No: 876711
  2. Yazar: SEBAHATTİN ANIL ÇUVALCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYHAN KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada viyola dersine yönelik bir tutum ölçeğinin geliştirilmesi ve bu tutum ölçeği ile güzel sanatlar liseleri ve müzik öğretmenliği öğrencilerinin viyola dersine yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma mevcut durumun tespit edilmesine yönelik nicel yaklaşımın kullanıldığı bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'de ki tüm güzel sanatlar liseleri ve üniversitelerin müzik öğretmenliği programlarından araştırmaya katılan viyola öğrencileri oluşturmuştur. Çalışma için başlangıçta 32 maddeden, sonrasında ise indirgeme ile 26 maddeden oluşan bir viyola dersi tutum ölçeği kullanılmıştır. Ölçek araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve çalışma grubuna uygulanmıştır. Ölçeğin ilk uygulaması öncesinde uzman görüşleri alınmış ve yukarıda bahsedilen gruba gönderilerek pilot uygulama yapılmıştır. Toplam 140 öğrenci ile yapılan ön uygulama sonrasında ölçek güvenirlik analizlerinden geçirilmiş ve 26 maddeye indirgendikten sonra aynı gruba tekrar yollanmış ve 145 kişiden tekrar veri alınmıştır. Ölçekten elde edilen ilk veriler istatistiksel analiz programı yardımıyla analize tabi tutulmuş ve geçerlik güvenirlik normları sınanmıştır. Faktör analizi, madde toplam korelasyon ölçümleri, maddelere ilişkin iç tutarlık ölçümleri (Alpha), test yarılama, faktörler arası korelasyon gibi ölçümler ile veriler teste tabi tutulmuştur. Sınama esnasında 6 madde zayıf bulunduğu için ölçekten çıkarılmış ve ikinci uygulama için ölçek hazırlanmıştır. İkinci uygulamadan elde edilen veriler de aynı program ile analiz edilmiştir. Verilerin normallik sınamasında normal dağılım olmadığı için non-parametrik testler uygulanmış ve Mann Whitney U testi ile Kruskal Wallis H testi tercih edilmiştir. Tutum puanlarının hesaplanmasında ise toplam puan ve ortalama puanlar hesaplanmıştır. Viyola öğrencilerinden elde edilen bulgular doğrultusunda ulaşılan sonuca göre, öğrencilerin tutum puanları hem ölçeğin tümü, hem de iki alt başlık düzeyinde yüksek bulunmuştur. Gruplara göre yapılan karşılaştırmalarda anlamlı fark bulunmamıştır. Öğrencilerin viyola dersine yönelik yüksek düzeyli tutumlarının genel bir dağılım olduğu, değişkenlere göre (cinsiyet, okul vb.) farklılık oluşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to develop an attitude scale towards the viola lesson and to examine the attitudes of fine arts high schools and music teaching students towards the viola lesson with this attitude scale. The research was designed as a research in which a quantitative approach was used to determine the current situation. The study group of the research consisted of viola students who participated in the research from the music teaching programs of all fine arts high schools and universities in Turkey. For the study, a viola lesson attitude scale consisting of 32 items initially and subsequently reduced to 26 items was used. The scale was developed by the researcher and applied to the study group. Before the first application of the scale, expert opinions were taken and a pilot application was carried out by sending it to the group mentioned above. After the preliminary application with a total of 140 students, the scale was subjected to reliability analysis and after being reduced to 26 items, it was sent to the same group again and data was received from 145 people again. The first data obtained from the scale were analyzed with the help of a statistical analysis program and validity and reliability norms were tested. The data were tested with measurements such as factor analysis, item-total correlation measurements, internal consistency measurements for the items (Alpha), test split-half, and inter-factor correlation. Since 6 items were found weak during the test, they were removed from the scale and the scale was prepared for the second application. The data obtained from the second application was also analyzed with the same program. Since there was no normal distribution in the normality test of the data, non-parametric tests were applied and Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were preferred. In calculating attitude scores, total score and average scores were calculated. According to the findings obtained from the viola students, the attitude scores of the students were found to be high both on the whole scale and on the two subheading levels. No significant difference was found in comparisons made according to groups. It was determined that the students' high-level attitudes towards the viola lesson were generally distributed and that there were no differences according to variables (gender, school, etc.).