Özbildirime dayalı ölçeklerde madde sırasının test ve madde özellikleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relation between item order with test and item properties on self-report scales
- Tez No: 876712
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmanın amacı“Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeğinde”madde sırasının test ve madde özellikleri ile ilişkisini incelemektir. Ölçeklerin madde sıralamasının etkisine yönelik araştırmalar son zamanlarda literatürde daha fazla ilgi görmüş ve yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin kişilerarası duygu düzenleme düzeyleri üç farklı sıraya göre düzenlenen“Kişilerarası Duygu Düzenleme Ölçeği”kullanılarak belirlenmiş ve elde edilen veriler arasında anlamlı farklılıklar sınanmıştır. Veriler ölçeğin kullanılan orijinal, faktöre göre dizilmiş ve rastgele madde düzenlerine sahip üç farklı sıralamadaki formu aracılığı ile seçkisiz olarak toplanmıştır. Çalışmanın katılımcıları Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinin çeşitli programlarından gönüllü katılım gösteren 724 öğrenciden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri ve grupların test istatistikleri ardışık olarak incelenmiştir. İnceleme sonucunda veri toplama aracının Sosyal Model alma alt boyutunda madde sırası farklı üç formdan elde edilen puanlar arasında anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmüştür. Diğer alt boyutlardan elde edilen puanlar arasında madde sıralamasına yönelik anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Son olarak ise üç eşit grubun verileri ile ölçme değişmezliği test edilmiştir. Bu aşamada çoklu grup doğrulayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda bu üç grup arasında ölçme değişmezliğinin sağlanmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between item order and test and item properties of the“Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire”. Research on the effect of item ordering of scales has attracted more attention and become common in the literature recently. In this study, university students' interpersonal emotion regulation levels were determined by using the“Interpersonal Emotion Regulation Scale”which was put in three different orders, and significant differences were tested between the obtained data. Data were collected randomly in three different orderings through the original form of the scale, based on factors, and with random item ordering. The participants consisted of the first voluntarily 724 students from various programs of Anadolu University Faculty of Education. Descriptive statistics of the obtained data and test statistics of the groups were examined consecutively. The research revealed a significant difference in scores derived from three forms with varying item ordering in the questionnaire's Social Modeling sub-dimension. There was no significant difference in item ranking among the scores collected from other subscales. Finally, measurement invariance was tested through the data of two equal groups. At this stage, multi-group confirmatory factor analysis was performed. The analysis revealed that measurement invariance was not obtained amongst these three groups.