Okul öncesi dönem çocuklarının sayı ve işlem kavramı kazanımında Montessori eğitim yönteminin etkisi
The effect of Montessori Education Method on preschool children's acquisition of number and operation concepts
- Tez No: 876717
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada Montessori Eğitim Yönteminin okul öncesi dönem çocuklarının sayı ve işlem kavramı kazanım düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada çocukların Sayı ve İşlem Kavramları kazanımları okul öncesi dönem çocuğun cinsiyeti, okul öncesi eğitim alma süresi, kardeş durumu, anne yaşı, anne öğrenim durumu, anne çalışma durumu, aile sosyo-ekonomik durumu değişkenleri açısından incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi okul öncesi kurumlarına devam eden 48-72 aylık, 20 çocuk deney ve 20 çocuk kontrol olmak üzere toplam 40 çocuk oluşturmuştur. Araştırma ön test, son test, kontrol gruplu deneysel desende planlanmıştır. Araştırmada deney grubundaki çocuklar 12 hafta boyunca Montessori Eğitim Yöntemi ile eğitim alırken kontrol grubundaki çocuklar MEB Okul Öncesi Eğitim Programı (2013) ile eğitim almışlardır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Genel Bilgi Formu”ve Arnas, Gül ve Sığırtmaç (2003) tarafından geliştirilen“Sayı ve İşlem Kavramları Testi”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde bağımsız t test, ANOVA ve Schefee testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler sonucunda; Montessori eğitim yöntemi uygulanan çocukların MEB Okul Öncesi Eğitim Programı (2013) uygulanan çocuklara göre Sayı ve İşlem Kavramları kazanım düzeylerinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca okul öncesi dönem çocukların Sayı ve İşlem Kavramları Kazanımı düzeyleri çocuğun cinsiyeti, okul öncesi eğitim alma süresi, kardeş durumu, anne yaşı, anne çalışma durumu ve ailenin algıladığı sosyo-ekonomik durumuna göre değişmezken anne öğrenim durumuna göre değişiklik olduğu ve annesi ilkokul mezunu olan çocukların sayı ve işlem kazanım düzeylerinin annesi üniversite mezunu olanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of Montessori Education Method on the acquisition levels of number and operation concepts of preschool children. In addition, the number and operation concept acquisition levels of preschool children were examined in terms of gender, duration of preschool education, sibling status, mother's age, mother's education level, mother's employment status, and family socio-economic status variables. The sample of the study consisted of a total of 40 children aged 48-72 months attending the official preschool institutions affiliated to Kırklareli Provincial Directorate of National Education, 20 children being experimental and 20 children being control. The research was planned in a pre-test, post-test, control group experimental design. While the children in the experimental group received education with Montessori Education Method for 12 weeks, the children in the control group received education with the MEB Preschool Education Programme (2013).“General Information Form”and“Number and Operation Concepts Test”developed by Arnas, Gül and Sığırtmaç (2003) were used as data collection tools. Independent t test, ANOVA and Schefee test were applied to analyse the data obtained in the study. As a result of the data obtained; it was determined that the acquisition levels of Number and Operation Concepts of the children to whom Montessori education method was applied were higher than the children to whom MEB Preschool Education Programme (2013) was applied. In addition, it was determined that the acquisition levels of Number and Operation Concepts of preschool children did not change according to the gender of the child, duration of preschool education, sibling status, mother's age, mother's working status and the perceived socio-economic status of the family, but there was a change according to the mother's education level and the number and operation acquisition levels of children whose mothers graduated from primary school were higher than those whose mothers graduated from university.