Tirebolu'nun Cıttaslow olma potansiyeli üzerine yerel halk algılarının araştırılması
Investigation of local people's perceptions on the potential of Tirebolu to become a Cittaslow city
  1. Tez No: 876730
  2. Yazar: GİZEM KARAALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yavaş Şehir hareketi, dünya çapında hızlı ve modern yaşamı eleştirmenin yanısıra, hayatın birçok farklı alanında sağlıksız tüketimi yavaşlatmayı ve modernleştirmeyi amaçlayan bir hareket olarak ortaya çıkmıştır. Küresel dünya düzeninde, değişim ve ilerleme hızla devam etmektedir. Bu hız, insan yaşamı ve doğal çevre üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Hızın bu yıkıcı etkilerine karşı ortaya çıkan“Yavaş”kavramı, ilk olarak İtalya'da 1980'lerde yeme-içme kültürüne odaklanarak Slow Food (Yavaş Yemek) olarak tanıtılmıştır. Daha sonra, bu kavram kent yaşamına ve yerel kültüre değer vermek amacıyla Yavaş Şehir olarak genişlemiştir. Bu İtalyan hareketi, dünya genelinde bir akım haline gelmiş ve birçok şehir için yeni bir yönelim oluşturmuştur. Türkiye'de, Yavaş hareketi 2009'da İzmir Seferihisar ilçesinin katılımıyla başlamış ve 2024 itibarıyla Türkiye'deki Yavaş Şehir üye sayısı 25'e yükselmiştir. Bu çalışmanın amacı, Tirebolu'nun yavaş şehir olma potansiyeli üzerine yerel halkın algılarını ölçerek Tirebolu'da yavaş şehir hareketlerinin yerel halkta nasıl bir algı oluşturduğunu belirlemektir. Tirebolu ilçesinin yavaş şehir olma sürecinde önemli bir kaynak olarak değerlendirilebilir. Bulgulara odaklanarak, yerel halkın olumlu yaklaşımlarını vurgulayarak bu olumlu düşüncelerin devamlılığını sağlamak ve olumsuz görüşlere dikkat çekerek bunları düzeltmek için farkındalık yaratmak, Tirebolu'nun sakin şehir olma hedefine ulaşmasında yerel halkın ilgisini ve desteğini sağlamak açısından önem arz edebilmektedir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi uygulanarak, veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler sayısal kodlamalar yapılarak SPSS 25.0 paket programına aktarılmıştır. Öncelikle verilerde eksiklik varmı veya yanlış girilmiş veri varmı kontrol edilmiştir. Verilerin normal dağılığ dağılmadını tespit etmek için çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmiş ve ortaya çıkan değerlerin normal dağılıma uygun olmadığı tespit edilmiştir. Bu nedenle verilerin analizinde parametrik olmayan testler tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Slow City movement has emerged as a worldwide movement to criticize fast and modern life, as well as to slow down and modernize unhealthy consumption in many different areas of life. In the global world order, change and progress continue at a rapid pace. This speed can have negative impacts on human life and the natural environment. The concept of“Slow”, which emerged against these destructive effects of speed, was first introduced in Italy in the 1980s as Slow Food, focusing on food and beverage culture. Later, the concept was expanded to Slow City to value urban life and local culture. This Italian movement has become a worldwide trend and has created a new orientation for many cities. In Turkey, the Slow movement started in 2009 with the participation of Izmir Seferihisar district and by 2024 the number of Cittaslow members in Turkey has increased to 25. The study aims to determine what kind of perception the slow city movements in Tirebolu create among the local people by measuring the perceptions of the local people on the potential of Tirebolu to become a slow city. It can be seen as an important resource in the process of Tirebolu district becoming a slow city. Focusing on the findings, emphasizing the positive attitudes of the local people, ensuring the continuity of these positive thoughts, and drawing attention to the negative views and raising awareness to correct them can be important in terms of ensuring the interest and support of the local people in achieving Tirebolu's goal of becoming a quiet city. Quantitative research method was applied and a survey form was used. The data gathered from the participants were numerically coded and transferred to the SPSS 25.0 package program. First of all, it was checked whether there were any missing data or incorrectly entered data. Skewness and kurtosis values were examined to determine if the data were normally distributed and it was determined that the resulting values were not suitable for normal distribution. For this reason, non-parametric tests were preferred in the analysis of the data.