Tirebolu'nun kültürel coğrafyası
The cultural geography of Tirebolu
- Tez No: 855778
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın amacını, Tirebolu'nun kültürel coğrafya özelliklerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Araştırmamda coğrafi özelliklerin kapsamı genişletilerek, bu özelliklerin Tirebolu'nun kültürü üzerinde ne derece etkili olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Coğrafi çevre özelliklerinin Tirebolu halk kültürüne etkileri, kültürel coğrafyanın bakış açısı ile insan, doğa ve kültür üçlemesi içerisinde incelenmiştir. Öncelikli olarak araştırmanın ana kavramlarının açıklanması ve ardından coğrafi çevre özelliklerinin insan kültürüne etkileri araştırılmıştır. Literatür taraması sonucunda toplanan verilerle, Tirebolu'da coğrafi özelliklerin insan kültürüne yansımaları tespit edilmiştir. Çalışma sahasını, Giresun'un 45 km doğusunda bulunan Tirebolu ilçe merkezi oluşturur. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden etnografik araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler ise daha çok gözlem ve görüşme (mülakat) teknikleri ile elde edilmiştir. Araştırmanın evrenini Tirebolu ilçe merkezine bağlı 8 mahalle oluşturmaktadır. Örneklemini ise Tirebolu'daki 8 mahalleden amaçsal örneklemelerden olan ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilen katılımcılar oluşturmaktadır. Bu bağlamda 8 mahalleden 50 yaş üstünde ve en az 20 yıldır Tirebolu'da ikamet eden 4'er katılımcı (2 kadın, 2 erkek) olmak üzere toplam 32 kişi ile görüşme yapılmıştır. Coğrafi çevre özelliklerinin Tirebolu kültürüne etkileri, maddi ve manevi kültür ögeleri şeklinde sınıflandırılmış ve ardından sonuç ve öneriler başlığı ile araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, prepared as a master's thesis, is to examine the cultural geography characteristics of Tirebolu. In my research, by expanding the scope of geographical features, it was tried to reveal to what extent these features are effective on the culture of Tirebolu. The effects of geographical environmental features on the folk culture of Tirebolu are analysed within the trilogy of human, nature and culture with the perspective of cultural geography. Firstly, the main concepts of the research were explained and then the effects of geographical environmental features on human culture were investigated. With the data collected as a result of the literature review, the reflections of geographical features on human culture in Tirebolu were determined. The study area is Tirebolu district centre located 45 km east of Giresun. Ethnographic research design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The data were mostly obtained through observation and interview techniques. The population of the study consists of 8 neighbourhoods of Tirebolu district centre. The sample consists of participants selected from 8 neighbourhoods in Tirebolu with the criterion sampling method, which is one of the purposive sampling methods. In this context, a total of 32 people from 8 neighbourhoods were interviewed, 4 participants (2 women, 2 men) who are over 50 years old and have been residing in Tirebolu for at least 20 years. The effects of geographical environmental characteristics on the culture of Tirebolu were classified as material and spiritual cultural items er and then the research was completed with the title of conclusion and suggestions.