Oysu grafitinin jeolojik konumu, kimyasal ve petrografik özellikleri, Altıntaş-Kütahya
Geological setting, chemical and petrographical properties of Oysu graphite, Altintaş-Kütahya
- Tez No: 876740
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Oysu (Altıntaş-Kütahya) civarında yer alan grafit yatağının oluşumu, oluşum koşulları ve bölgedeki Murat Dağı granit intrüzyonunun grafit oluşumunda bir etkisininin bulunup bulunmadığının incelenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Tez kapsamında incelenen Oysu grafitleri, ülkemizde işletilen en önemli bir sahayı oluşturmaktadır. Oysu grafitleri, Geç Triyas-Orta Jura yaşlı Kıyır Formasyonu içerisinde yer almaktadır ve kalınlığı yaklaşık 50 m'lik metamorfik bir zon içerisinde bulunmaktadır ve açık-ocak yöntemiyle işletilmektedir. Üretilen grafit, öğütüldükten sonra fabrikada zenginleştirmek için kimyasal olarak liçing işlemine tabi tutulmaktadır. Bu çalışmada açık ocak işletmesinde üretilen madenden, sondaj karotlarından, liçlenmiş ve konsantre grafit örneklerinden olmak üzere toplam 119 adet grafit ve 4 adet kayaç örneği alınmış ve değerlendirilmiştir. Tez kapsamında alınan örneklerden seçilen örneklerin kaba kimyasal (nem, kül ve uçucu madde), elementer (toplam C ve S), mineralojik (XRD-TK, XRD-KF, SEM-EDS), petrografik, mikro-Raman (mikro-Raman) spektroskopisi, FTIR anazileri gerçekleştirilmiş ve tüm analiz sonuçları tez kapsamında değerlendirilmiştir. İncelenen örneklerin çoğunda X-ışınları toz difraktogram (XRD-TK) yardımıyla kuvars, karbonat mineralleri (kalsit, dolomit ve iz oranda siderit), kil mineralleri (illit, kaolinit ve klorit), pirit ve az oranda feldspat grubu mineralleri belirlenmiştir. Ayrıca 8 örnekte yapılan SEM-EDS analizleri, örneklerde XRD ile tespit edilenlerin dışında aksesuar mineraller olarak ankerit, apatit, arsenopirit, galen, kalkopirit, monazit, sfalerit, Ti-oksit, zirkon ve margarit? saptanmıştır. Kil fraksiyonu (XRD-KF) yapılan 12 adet sondaj karot örneğinde illit kristalinite değerleri, 0,25-0,29 ∆ °2θ aralığında saptanmıştır. Parlatma blokları üzerinden yapılan organik/kömür petrografisi analizlerde örneklerin breşik bir dokuya dokuya sahip oldukları, karbonlu (organik/amorf) maddelerin çoğunlukla
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the formation of the graphite deposit located around Oysu (Altıntaş-Kütahya), determine formation conditions, and find out whether the Mount Murat granite intrusion in the region has any impact on the graphite formation. The investigated Oysu graphite field is the most important graphite field in Türkiye. The graphite zone with approximately 50 m thickness is located within the metamorphic rocks of the Late Triassic–Middle Jurassic Kıyır Formation, and it is exploited using open-pit mining methods. After grinding, the raw graphite ores are enriched using chemical leaching processes on site in order to concentrate graphite. In this thesis, a total of 119 graphite and 4 rock samples, including open-pit mine, drill cores, and leached and concentrated graphite samples, were obtained and evaluated. Proximate (moisture, ash and volatile matter), ultimate (total C and S), mineralogic (XRD-TK, XRD-KF, SEM-EDS), petrographic, micro-Raman spectroscopy, and FTIR analyses were performed from selected samples, and all analytical results were evaluated within the scope of the thesis. Quartz, carbonate minerals (calcite, dolomite, and a trace amount of siderite), clay minerals (illite, chlorite, and kaolinite), pyrite, and a minor amount of feldspar minerals were detected in the studied samples according to whole-rock X-ray powder diffractogram (XRD-TK) analysis. Besides XRD results, SEM-EDS analyses performed on eight samples revealed that ankerite, apatite, arsenopyrite, galena, chalcopyrite, monazite, sphalerite, Ti-oxide, zircon, and margarite? are accessories in the samples. Illite crystallinity values of X-ray clay-fraction diffractogram (XRD-KF) analysis from twelve-drill core samples are from 0.25-0.29 ∆ °2θ. According to the organic/coal petrography analyses performed on the polishing blocks, the samples had a brecciated texture, and the carbonaceous (organic/amorphous) substances mostly consisted of dispersed and anisotropic grains smaller than