Sedanter bayanlarda sekiz haftalık step-aerobik ve pilates egzersizinin yapısal biomotorik ve psikolojik özellikler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation the effects of eight weeks pilates and step-aerobics on sturctural, biomotorical and physiocological variables of sedantery women
  1. Tez No: 385262
  2. Yazar: FATMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZHAN BAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma; sekiz haftalık step aerobik ve pilates egzersizlerinin sedanter bayanlarda yapısal, motorik ve psikolojik özellikler üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya yaş ortalaması 39,5±3,7 yıl olan 20 bayan gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar rastgele iki guruba (10 pilates ve 10 step aerobik) ayrılmış ve sekiz hafta boyunca pilates ve step aerobik egzersizlerini uygulamışlardır. Katılımcıların çalışma öncesi ve sonrası boy ve kilo, esneklik, denge, bacak ve karın kuvveti ölçümleri alınmış ve benlik saygısı (Marsh 1994) anketi uygulanmıştır. Veriler SPSS programında değerlendirilmiştir. Pilates grubunun esneklik, denge, bacak kuvveti, mekik, BKİ, sağlık, genel fiziksel yeterlilik, görünüm, kuvvet ve kendine güven değişkenleri dikkate alındığında, öntest ve sontest ölçümleri arasında istatistiksel anlamda anlamlı bir farklılığın oluştuğu gözlemlenmiştir (p0,05). Sekiz haftalık çalışmalar öncesi ve sonrasında alınan ölçümlerde oluşan fark puanları pilates ve step aerobik grupları açısından karşılaştırıldığında puanların istatistiksel anlamda anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur (p>0,05). Sonuç olarak; sekiz haftalık step aerobik ve pilates çalışmaları sedanter bayanlarda yapısal, motorik ve bazı psikolojik özellikler üzerine olumlu etki yaptığı aynı zamanda bu iki farklı tür egzersizin sekiz haftalık süreçte, gözlemlenen değişkenler üzerine istatistiksel anlamda benzer etki yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effetcts of eight weeks step- aerobics and pilates trainings on sturctural, biomotorical and psychological variables on sedantary women. Totally 20 women (39,5±3,7 years avarege age) participated in to the study voluntary. Participants divided in to two experiment groups (step aerobics n:10, pilates n:10) randomly. Body height and body weight, flexibility, balance, leg and abdominal strength, self-esteem scale (Marsh 1994) performed before and the after the eight weeks trainings. SPSS used for analysis. As a findings; statistical differences found on flexibility, balance, leg strength, abdominal strength, BKİ, health, general physical condition, appearance, strength and self confidence according to comparing the pretest – posttest measurements of pilates group (p0,05). As a conclusion it is possible to say that eight weeks step aerobics and pilates trainings has possitive and similar effects on structural, biomotorical and psychological variables of sedantary women.